Chtěla bych se zeptat, zda musím dostat také střevní chřipku (průjem, zvracení atd.) pokud zklátí například rodinu, nebo blízké rodinné příslušníky, či kolegy v práci. Pokud se nákaza šíří vzduchem, musí ji nutně dostat všichni, kdo přijdou s nakaženými lidmi do styku? Jak tuto virózu léčit popř. jak jí předejít.
Otázka je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Většina virových průjmů je způsobena rotavirovou infekcí, k níž jsou vnímavé především malé děti (do pěti let). Pro ně existuje také účinná prevence – očkování vakcínou (Rotateq a Rotarix), která se polyká. Musí být však podána do 24 týdnů věku. Pro dospělé nejsou vakcíny určené, z toho vyplývá, že zcela účinná prevence pro dospělé není k dispozici.
Viry, které vyvolávají infekční průjmy, se vyznačují vysokou nakažlivostí – nejčastěji se přenášejí (stejně jako bakterie – salmonely, shigely, E.coli adalší) kontaminovanýma rukama (nedostatečná hygiena po stolici, kde je virů nejvíce), kontaminovaními předměty, na jejichž povrchu přežívají viry i týdny, také však kapénkovou infekcí – „vzudchem“.
Je pozorováno, že onemocní asi 30 – 50 % lidí, kteří ošetřují nemocné s rotavirovým průjmem. K rozvoji onemocnění stačí poměrně malá infekční dávka, ale v dospělosti může rozvoji onemocnění zabránit fungující imunitní systém. Onemocní spíše (ale nikoli nejen) lidé oslabení, senioři, lidé se sníženou imunitou, vyčerpaní.
K prevenci tedy patří pečlivá hygiena při přípravě jídla a mytí rukou, zdravý životní styl s dostatkem odpočinku (dobrá imunita) a pokud možno zabránění kontaktu s nemocnou osobou.
Léčba: Specifická léčba neexistuje, doporučuje se Smecta, medicinální uhlí, probiotika (se Saccharomyces boulardi – v lékárně je k dispozici několik přípravků), dbát na dostatečný příjem tekutin a klid. V případě úporného zvracení a těžkého průjmu bývá někdy vést rehydratační léčbu v nemocnici – na infekčním oddělení.