Jak ovlivňuje naše srdce káva, alkohol a cigarety?

Nemoci srdce patří mezi nejčastější zdravotní komplikace. Důležitou prevencí proti nim je i správný životní styl. A mezi velmi časté rizikové faktory při jejich vzniku je i větší konzumace alkoholu, cigaret či kávy. Jak tyto „neřesti“ ovlivňují zdraví našeho srdce?

Kouření je velkým srdečním nepřítelem

Mezi nejčastější rady lékařů ke zdravému životnímu stylu patří i omezení alkoholu a cigaret. Nebezpečné jsou především cigarety, a to i v malém množství. Kouření má negativní vliv na zdraví (nejen) srdce a kardiovaskulárního systému. Cigaretový kouř totiž obsahuje chemikálie, způsobující řadu problémů, které mohou vést k vývoji srdečních a cévních onemocnění.

„Kouření způsobuje aterosklerózu, zvyšuje krevní tlak, má negativní působení na metabolismus a další nepříznivé vlivy. Proto je zásadním rizikem vedoucím ke vzniku srdečních chorob, jako je infarkt myokardu a mrtvice. Přitom neexistuje žádné bezpečné množství cigaret – i jedna cigareta denně podstatně zvyšuje riziko. Kuřák má v každé situaci minimálně dvojnásobné riziko infarktu či mozkové mrtvice než nekuřák,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Důležité je vědět, že pokud přestanete kouřit, tak se vám výrazně riziko infarktu sníží. Během jednoho roku cigaretové abstinence se riziko srdečních příhod snižuje o polovinu v porovnání s kuřáky.

I malé množství alkoholu může být nezdravé

Další velmi častou zdravotní „neřestí“ pro naše srdce je i konzumace alkoholu. Dřívější teorie, že malé množství alkoholu srdci a cévám mohou prospívat, byly posledními výzkumy vyvráceny. Dnes víme, že i z hlediska cévního zdraví je nejlepší nekonzumovat alkohol vůbec. Není přitom rozdíl v typu alkoholických nápojů. Dříve často zmiňované pozitivní efekty konzumace (červeného) vína na oběhovou soustavu nesouvisejí s vlastnostmi alkoholického nápoje, ale spíše s dalšími charakteristikami životního stylu, které se liší u konzumentů různých typů alkoholických nápojů.

Neplatí to na 100%. Každopádně ti, kteří preferují pivo, mají obecně méně zdravé stravování, častěji kouří, mají menší pohybovou aktivitu ve srovnání s konzumenty vína. Jaké je tedy dnešní doporučení stran konzumace alkoholu z hlediska kardiovaskulárního rizika? Nejlepší je úplná abstinence. Ale zcela zdravý muž si může dovolit konzumaci do 20 g čistého alkoholu za den, u žen je pak limit poloviční.

Káva a zdravé srdce? Jde to dohromady?

Káva je jedním z nejpopulárnějších nápojů na světě. A bez ranní kávy mnoho lidí není „schopno“ fungovat. Často ale slyšíme, že káva je špatná pro lidi s vysokým krevním tlakem. Jak tomu tedy je?

„Co se týká konzumace kávy, tak se ukázalo, že její působení na krevní tlak a cholesterol je velmi individuální. Někteří lidé mohou být citlivější na obsažený kofein a mohou mít vyšší krevní tlak po její konzumaci, mít zvýšený srdeční tep nebo problémy večer usnout,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Obecně ale studie ukazují, že u zdravých dospělých jedinců má pití kávy minimální dopad na hladinu krevního tlaku. Káva může naopak může (krátkodobě) povzbudit srdeční činnost a zlepšit paměť, soustředění či sportovní výkon.

Výzkumy také naznačují, že pití filtrované kávy může mít menší vliv na krevní tlak a cholesterol, než konzumace kávy připravené jinými způsoby jako je například oblíbený turek.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.