Jak ukončit užívání antidepresiv?

Otázka

Zdravím, je mi 32 let. Už rok beru antidepresiva Elicea, 10 mg denně. Poslední měsíc a půl beru jenom 5 mg denně. Navštěvuji psychologa a on říká, že to zvládnu i bez prášku. Vím, že se mají vysazovat postupně. Proto budu brát další 3 týdny každý druhý den 5 mg a pak je přestanu brát. Je to správný postup? Předem děkuji za odpověď

Odpověď


Domnívám se, že psycholog nemůže rozhodovat o ukončení léčby antidepresivy. Mám v tomto směru velmi špatné zkušenosti (s psychology), protože nelze všechny typy deprese zvládnout pouhou psychoterapií, zejména, jedná-li se o tzv. „velkou“ depresivní poruchu, která spočívá v organických změnách v mozku (ubývání hmoty některých mozkových center). Antidepresiva jsou léky asi jako antibiotika, tedy léčí příčinu deprese – špatný metabolismus látek, tzv. neurotransmiterů (serotonin, noradrenalin a dopamin), které v mozku chybějí. Pod jejich působením se obnovuje mozková tkáň a je na posouzení lékaře (nikoli psychologa), zda je dobré léčbu ukončit.

Myslím, že je důležitá konzultace s psychiatrem (lékařem), který vám escitalopram (asi nejlepší antidepresivum) předepsal.