Bacil v žaludku

Otázka

Dobrý den, mám bacil v žaludku (na gastru hadičkou do žaludku). Dostal jsem antibiotika, ale pět dní po dobrání se to vrátilo. Začal jsem zase zvracet, pak bolesti na hrudi, jako kdybych měl dostat infarkt, dušnost. Navíc mi na rentgenu zjistili, že mám něco s páteři, a to degenerativní změny Th7-Th12 I. st. Co to je, nevím, ale jestli to má i vliv na dušnost nevím. V jedné nemocnici vás léčí na infarkt, ale nic jsem neprodělal. Už nevím, co a jak dál. Říká se, že hlína vše vyřeší, ale na to nemyslím, nejsem přece ve třiapadesáti letech starý, když jsem celý život sportoval a vzhled prý na to nemám, kolik mi je. Děkuji za pomoc touto cestou.

Odpověď


Změny na páteři jsou velmi mírného stupně, ty by potíže dělat nemusely. To, co Vás trápí, je refluxní choroba žaludku (a jícnu). V žaludku se Vám tvoří více kyselých šťáv (pravděpodobně v důsledku zánětu, který způsobil bacil – Helicobacter pylori). Jsou dvě možnosti, buď se bacil vrátil, nebo se úplně nevyléčil a pomnožil se znovu. Druhou možností je přetrvávající (chronický) zánět po tom bacilu. Pokud máte EKG v pořádku (opravdu nemáte infarkt – příznaky mohou být opravdu velmi podobné), pak si kupte v lékárně Pantoloc a užívejte minimálně měsíc. To je lék, který snižuje produkci kyselých žaludečních šťáv. Nutné je při refluxní chorobě vyhýbat se dráždivým pokrmům, kávě, alkoholu, nekouřit a hlídat si váhu. Bylo by dobré opět navštívit gastroenterologa a zkontrolovat, zda se bacil nevrátil.

Píšete, že jste celý život sportoval. Sportujete stále? Pokud ne, tak byste opět měl s pohybovou aktivitou začít, protože pohyb je lék na všechny nemoci (a to i po infarktu).