Vertebrogenní algický syndrom

Otázka

Dlouhodobě mám potíže s krční a bederní páteří. Je mi 57 let, v mládí aktivní sportovec. Nemám vyloženě „sedavé“ zaměstnání. V průběhu cca deseti let jsem absolvoval různé rehabilitace, rtg apod. S běžnou bolestí jsem se už naučil žít. Praktickým lékařem mi bylo sděleno, že je to, zkrátka, stářím… Poslední dobou jsem registroval bodavé, lokální výstřely v oblasti krční páteře. Minulý týden se „tepová“ bolest rozšířila postupně do hlavy, uší, dásní a hrudi. Když jsem se začal „klepat“, předpokládal jsem infarkt a zavolal sanitku. V Táborské nemocnici mě kompletně vyšetřili, dali kapačku a pustili domů. Diagnóza: Vertebrogenní algický syndrom. Něco jsem si o tom přečetl a mám pocit, že by bylo dobré se zeptat na názor. Pozn.: nejsem hypochondr:-)))!

Odpověď


Podle mne by bylo dobré obrátit se s výsledky posledních rtg (CT, magnetické rezonance) na dobrého neurologa/neurochirurga. Tím nechci říci, že se páteř musí operovat – na to nemám dost informací. Bylo by však dobré vědět, jak na tom je páteřní kanál – zda není zúžený, zda tam nedochází k výhřezu plotének, zda nejsou zúženy meziobratlové prostory. To vše může utiskovat a dráždit nervy, které vystupují z páteře, a ty pak dělají příznaky, které jste popsal. Mnohé postižení páteře už dnešní medicína umí léčit.

V 57 letech nelze stav uzavřít, že to je „stářím“. Důležité je dbát na rozumnou pohybovou aktivitu, což Vy víte. Další možností, kde hledat pomoc jsou ambulance/centra pro léčbu bolestivých stavů (bývají u velkých nemocnic).