Kdo zásobuje tělo dostatečně tekutinami, je výkonnější

Kdo zásobuje tělo dostatečně tekutinami, je výkonnější, rychlejší a pohotovější než ten, kdo pije málo. Tvrdí to Fórum zdravé výživy (FZV). Z nedostatku tekutin prý bolí hlava, člověk je podrážděný, špatně se soustředí a hůře pracuje. I mírná dehydratace, pokud je dlouhodobá, může zvýšit riziko infekcí močových cest, ledvinových kamenů a mrtvice, varují lékaři.

„Hlava bolí z nedostatku tekutin, protože krev zhoustne a cévy, aby ji mohly transportovat, musejí zvětšit svůj průměr. Pokud je v cestě kost, tlačí na ni, což způsobuje bolest,“ řekl Pavel Suchánek z FZV. Doporučil pít průběžně, ne až když člověk pocítí žízeň. V té chvíli totiž už může být tělo značně odvodněno.

Většina lidí vypije během pracovní doby asi 40 procent denního příjmu tekutin, měli by vypít alespoň 60 až 65 procent. Potřebné množství závisí na teplotě prostředí a vlhkosti vzduchu. Čím je tepleji, tím víc se člověk potí a musí i více pít. Potřeba stoupá při náročné fyzické práci a sportu, při stresu, vliv má i věk, pohlaví a zdravotní stav.

Voda je jedinou tělní látkou, kterou je nutné denně doplňovat, má to být alespoň 2,5 litru, z toho půl litr až litr může obsahovat jídlo, jako ovoce, zelenina a polévky. V kampani Live positively doporučují odborníci doplňovat tekutiny zejména vodou, vhodné jsou i sycené nápoje, džusy, mléko, ovocné čaje a potraviny s velkým obsahem vody.

Podle výzkumů vede rozmanitost ve volbě nápojů k lepšímu přísunu tekutin. Lidé, kteří vypijí během dne alespoň tři různé druhy nápojů, vypijí o 45 až 50 procent více, než ti, kteří pijí jen čistou vodu.

„Voda funguje jako transportní tekutina a rozpouštědlo pro řadu živin. Určité množství vody je přítomno i v potravinách. Voda zastane v těle svou funkci bez ohledu na to, odkud je čerpána,“ potvrdil Suchánek.

Voda zajišťuje přísun energie, vitaminů, minerálů a dalších živin buňkám, odplavuje z nich odpadní látky a toxiny. Při správné hydrataci přefiltrují ledviny dospělého průměrně 180 litrů vody denně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.