Klení podle vědců ulevuje od bolesti

Řízli jste se do prstu? Poranili si nohu? Začněte klít, pomůže to zmírnit bolest. Radí to vědci ze školy psychologie na britské Keele University, podle nichž má nadávání účinky zmírňující bolest. Výsledky jejich studie byly zveřejněny v časopise NeuroReport.

Trojice kolegů Richard Stephens, John Atkins a Andrew Kingston se rozhodli zjistit, zda je nějaká spojitost mezi klením a fyzickou bolestí.
„Kletby a sprosté nadávky jsou tu už celá staletí a jsou téměř univerzálním lidským lingvistickým fenoménem,“ říká Stephens.
Badatelé při výzkumu sledovali 64 dobrovolníků, které požádali, aby ponořili ruku do nádoby s ledovou vodou, drželi ji tam co nejdéle a po libosti nevybíravě kleli. Pak experiment zopakovali s použitím běžných slov, používaných k popsání stolu.
Vědci zjistili, že dobrovolníci byli s to držet ruku v chladné vodě déle, pokud sprostě nadávali. Vyvodili z toho spojitost mezi klením a větší snášenlivostí bolesti. Podle Stephense není jasné, jak nebo proč tato spojitost existuje, ale mohlo by to prý být proto, že nadávání zvyšuje agresivitu.
„Zřejmé je to, že nadávání spouští nejen emocionální reakci, ale také fyzickou, čímž lze vysvětlit, proč staletí staré praktiky klení vůbec vznikly a přetrvaly do dneška,“ vysvětlil vědec.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.