Demence je skupina duševních poruch, jejichž nejzákladnější charakteristický rys je získaný podstatný úbytek kognitivních (poznávacích) funkcí, především paměti a intelektu, jako důsledek určitého onemocnění mozku. Následkem takového onemocnění je nejen úbytek paměti a intelektu, ale celková degradace duševních činností postiženého, ztráta schopnosti běžných denních aktivit a nakonec ztráta schopnosti samostatné existence.
V EU trpí demencí více než 6,1 milionu lidí, více než polovina je Alzheimerovského typu (v ČR asi 150 000, z toho kolem 100 000 Alzheimerovou chorobou).
Výskyt demence ve věkových skupinách
60 – 64 let 0,9 %
65 – 69 1,3 – 1,5 %
70 – 74 3,2 – 3,6 %
75 – 79 5,8 – 6,0 %
80 – 84 11,8 – 12,2 %
85 + 24,5 – 24,8 %
Rizikové faktory vzniku demence
- Věk: Viz výše
- Pohlaví: Ženy mají častěji Alzheimerovu chorobou, muži demenci cévního původu
- Vzdělání: U lidí s vyšším vzděláním je výskyt demencí méně častý
- Cévní mozkové příhody a jiná cévní onemocnění: Demence se rozvine zhruba u 1/3 lidí po mozkové mrtvici, onemocnění, které poškozuje cévy (hypertenze, cukrovka, onemocnění srdce) bývá častěji provázeno demencí.
- Kouření a alkohol: Ve stadiu zkoumání. Zdá se, že malé množství (otázkou je jaké) může mít ochranný vliv. Ve větším množství obé škodí.
- Poranění hlavy: Každý úraz, který je provázen alespoň patnáctiminutovým bezvědomím, zdvojnásobuje riziko pozdější demence.
- Deprese: Je významným rizikovým faktorem pro vznik demence, riziko je zvýšeno 3 – 4x.
- Další rizikové faktory: (infekce – syfilis, AIDS; nedostatek vitaminů – B12, thiamin, kyselina listová)
Tělesná a duševní aktivita je jednoznačně ochranný faktor. Je prokázáno, že při učení dochází ke zkvalitnění nervových spojů (možná i vzniku nových nervových buněk) v mozku, tím se zlepšují kognitivní funkce a učení tak působí protektivně. Tělesná aktivita zlepšuje duševní pohodu a mentální funkce (rozhodování, plánování, krátkodobá paměť), odstraňuje úzkostlivost a zvyšuje kvalitu spánku. U starších osob pomáhá tělesná činnost snižovat riziko vzniku demence a Alzheimerovy choroby.
Zdroj: Iva Holmerová, Eva Studnická
Vložit komentář