Lidí s demenci je v EU zřejmě o milion více, než vědci mysleli

Lidí s demencí je v Evropské unii pravděpodobně více, než se předpokládalo. Oproti dosud uváděným 6,5 milionu lidí s demencí postihuje tato choroba podle nového výzkumu téměř o milion Evropanů více – 7,3 milionu. Výsledky prezentovali vědci na mezinárodní konferenci Alzheimerovy asociace ICAD 2009. Řekla to předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Iva Holmerová, která vede také Gerontologické centrum v Praze 8. Počet lidí s demencí rychle roste se stárnutím populace.

Dosavadní údaje odpovídají četnosti demence pouze u lidí do 85 let, uvedla podle Holmerové primářka geriatrického oddělení Victoria Hospital v Kirkcaldy ve Velké Británii Emma Reynishová. Výsledky nové studie ukazují, že s narůstajícím věkem počet lidí postižených demencí narůstá rychleji, než předpokládaly dřívější studie. Výskyt demence je tak výrazně vyšší zejména u lidí nad 85 let.
Výzkum podle Reynishové poukazuje na to, že věk je skutečně nejvýznamnějším rizikovým faktorem demence. Dřívější studie nezahrnovaly zpravidla lidi s nejvyšším věkem, a proto se zdála četnost demencí nižší.
„Údaje o výskytu demence u nejstarších seniorů ukazují na to, že jsme dosud situaci v podstatě podceňovali. Tato skutečnost je velmi závažná zejména pro plánování zdravotnických a sociálních služeb, protože velmi staří senioři představují početně nejrychleji narůstající věkovou skupinu,“ uvedl k výsledkům studie výkonný ředitel asociace Alzheimer Europe Jean Georges.
Reynishová a její kolegové prostudovali téměř 200 článků, z nich 26 studií vybrali a dále zpracovali. Projekt EuroCoDe (European Collaboration on Dementia) řídila evropská asociace Alzheimer Europe a financovala Evropská komise.
Nejběžnější forma stařecké demence je Alzheimerova choroba. Trpí jí pět procent pětašedesátiletých a až třetina osmdesátiletých, většina pacientů skončí v péči psychiatrů.
Podle odhadů je na celém světě 37 milionů lidí s Alzheimerovou nemocí, v Česku asi 120.000. Odborníci předpokládají, že v příštích 40 letech může stoupnout počet nemocných až na čtyřnásobek.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.