K nepřátelům mužské plodnosti, jako jsou těsné kalhoty a slipy, horké koupele, drogy, kouření, nadváha nebo špatně tvarované cyklistické sedlo, přibyl v poslední době notebook. Muži, kteří ho mají při psaní na klíně, si prý nahřívají varlata. Vědecké studie prokázaly, že teplo brzdí tvorbu spermií. Notebook vyzařuje kromě tepla také vysokofrekvenční záření. To vyzařují i mobily, jejich nošení v kapse kalhot vědci mužům proto také nedoporučují.
„Existuje studie, která prokázala zvýšení teploty šourku po určité době položení notebooku na klín. Neexistuje ale studie, že by neplodnost vznikala proto, že si někdo dává denně na klín notebook. Spíše si myslím, že je to určitá konstrukce, než že by to bylo jednoznačně doložené,“ řekl sexuolog Karel Kočí ze soukromé andrologické ordinace Andromeda.
I kdyby byla přímá souvislost prokázána, většina mužů si podle Kočího stejně nedává notebook přímo na varlata. „Alespoň já bych s notebookem nacpaným až pod břichem toho moc nenapsal,“ prohlásil.
Nepříznivý vliv tepla na tvorbu spermií ale potvrdil. Řekl, že příroda vystrčila varlata mimo tělo právě z toho důvodu, že tělesná teplota je příliš vysoká. „Je to jakýsi ochranný mechanismus, který zajišťuje teplotu o jeden až dva stupně nižší, než je v těle. Šourek je elastický, aby mohl teplotní rozdíly vyrovnávat – v horku se svalovina uvolní, plocha šourku se zvětší a teplo z varlat vyzařuje. Když je zima, svraští se, přitáhne varlata blíž k tělu, aby nebyla v chladu,“ vysvětlil.
Vědci varují, že nebezpečí sterility mužů roste. Dříve byla za většinou problémů s početím neplodnost ženy, v současnosti už se dělí ženy a muži o „vinu“ rovným dílem. Z několikaleté studie dánských vědců vyplynulo, že plodnost mužů za posledních 50 let klesla téměř o polovinu. Počet spermií v ejakulátu u většiny moderních mužů se dostal k hranici, která už v minulosti byla považována za kritickou pro početí potomka.
Na schopnost počít dítě má podle odborníků značný vliv životní styl. Omezuje ji stres a rostoucí množství chemikálií v životním prostředí. Objevily se i názory, že tvorbu spermií snižuje opalování. Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák řekl, že o tom nikdy neslyšel. Naproti tomu časté návštěvy sauny mohou podle něj tento nepříznivý dopad mít.
Ve vědeckých studiích, které se zabývaly účinkem tepla na mužský pohlavní systém, bylo prokázáno poškození funkce varlat a spermií při teplotách od 38 do 42 stupňů Celsia. Vysoká teplota podle vědců může způsobovat zlomy DNA v buňkách, které se po oplození projevují poruchami dělení a vývoje embrya.
Vložit komentář