Výzkum u myší prý naznačil souvislost „fast food“-Alzheimer

Švédská badatelka Susanne Akterinová oznámila, že v mozku pokusných myší, které devět měsíců živila potravou bohatou na tuky, cukr a cholesterol, zjistila abnormální změny silně spojované s Alzheimerovou chorobou. Agentura Reuters o tom informovala pod titulkem Výzkum u myší spojuje rychlé občerstvení („fast food“) s Alzheimerem.

Alzheimerova choroba je neléčitelná a zároveň nejběžnější forma stařecké demence.
„Při výzkumu mozků těchto myší jsme našli chemické změny ne nepodobné těm, které nacházíme v mozcích napadených Alzheimerovou chorobou. Teď se domníváme, že vysoký přísun tuku a cholesterolu v kombinaci s genetickými faktory může nepříznivě ovlivnit mozkové substance, což může být dodatečným faktorem vzniku nemoci,“ uvedla Akterinová v prohlášení.
Upozornila ale, že i když její výzkumy mohou poskytnout určité indikace, jak by bylo možno Alzheimerově chorobě předcházet, je zapotřebí ještě hlubšího bádání, než bude možné vydat nějaké doporučení pro veřejnost.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.