Rozbor vlasů prý může napovědět celkový stav organismu

Rozbor vlasů prý může pomoci zhodnotit zdravotní stav lidského organismu. Analýza nezjistí průběh žádné nemoci, ale na základě jejich minerálního složení dokáže určit stav buněk v těle, řekl dnes novinářům odborník na analýzu vlasů Slawomir Puczkowski. Biochemická analýza údajně může prozradit, co organismus postrádá, jak rychlý má metabolismus, informuje o možných zdravotních rizicích i o tom, co je třeba zlepšit.

„Na základě proporcí mezi jednotlivými prvky určujeme například rovnováhu mezi nervy a hormony, určitý bod stresu, ve kterém se organismus nachází, nebo index, jak rychle stárne,“ řekl Puczkowski v Praze u kulatého stolu na téma Diagnostika pomocí analýzy vlasů.
Lidé žijící v jedné zeměpisné oblasti jsou vystaveni srovnatelným klimatickým podmínkám, stavu životního prostředí a mají často podobnou skladbu stravy. „Proto i jejich vlasy mají podobnou strukturu minerálních látek, což dokládají dlouhodobé výzkumy,“ řekl Puczkowski.
Na základě desetiletého výzkumu jeho tým stanovil normy minerálního složení vlasů pro určitou populaci. Moderní metody rozboru vlasů vycházejí z kvantitativní analýzy prvků obsažených v konkrétním vzorku vlasů a z jeho porovnání s normou stanovenou pro středoevropskou populaci.
Výhodou vlasového rozboru prý je, že minerálové složení vlasů odráží dlouhodobou situaci, tedy genetický předpoklad, vlivy prostředí i individuálního životního stylu. K analýze postačí z temene hlavy odebrat vzorek vlasů dlouhý čtyři centimetry v množství odpovídajícím polévkové lžíci. Metodu může využít kdokoli, vlasy však nesmí být barvené. V Česku vyjde rozbor vlasů na asi 2000 korun.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.