Odbornice: Obézní muži hubnou, až když jim hrozí vážná nemoc

Čeští muži s nadváhou nebo obezitou se jen neradi vzdávají svého životního stylu a laskomin. Nad radami lékařů, že by měli zhubnout, obvykle mávnou rukou. Něco se sebou dělat začnou až v případě, že jim hrozí vážné zdravotní komplikace, a často začínají hubnout po prvním infarktu, řekla odbornice na obezitu Miroslava Navrátilová z Fakultní nemocnice Brno.

Podle Navrátilové jsou v přístupu k hubnutí vstřícnější ženy. „Přijdou a říkají, víte, já už se ani nevejdu do sukně,“ podotkla. Naopak muž podle lékařky obvykle spíš řeší doprovodné potíže obezity a nezdravého životního stylu, jako je pálení žáhy a žaludeční těžkosti. „Muž, který přijde jen s tím, že by chtěl zhubnout, to je rarita,“ řekla.
Lékařka má za to, že takový přístup vzniká často vlivem televize a časopisů. „Muž může být tlustý, plešatý, a stejně hraje hlavní postavu v seriálu. Zato žena musí být dokonalá,“ uvedla lékařka. Podle ní o své nezdravé tloušťce mnoho mužů ví, ale neodhodlají se, aby s ní něco dělali. „Řeknou: Zhubnout? To mi říkají všichni. Ale paní doktorko, když ta zabíjačka,“ uvedla Navrátilová s tím, že s radami o hubnutí ji odhání i řada mužských kolegů-lékařů.
Metlou mnoha mužů s nadváhou je podle ní práce. Ráno vstanou, den začnou kávou a cigaretou a bez snídaně pospíchají do práce. Přesouvají se zásadně autem, přes den se stravují špatně a večer doma vybílí ledničku. „Diví se, že je pobolívá břicho, že nic nejedí a mají nadváhu,“ popsala lékařka.
Když už se však muži do hubnutí pustí, bývají úspěšnější než ženy. Tuková tkáň jim ubývá snáz a obvykle dietu nevzdávají, což bývá častý problém žen. To potvrzují i odborníci na pohyb. „Pokud se muž rozhodne se sebou něco dělat, tak je trpělivější,“ uvedl osobní trenér Karel Jarůšek.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.