Kostrč

Otázka

Je mi 31 let. Nedávno jsem upadla na kostrč. Když jsem byla na kontrole na ortopedii, pan doktor mi řekl, že operace by byla nejlepším řešením. Chtěla jsem se zeptat, jak je tento výkon rizikový a jaká je rekonvalescence po zákroku. Mám dvě malé děti, budu schopná se o ně starat?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Na tento dotaz vám bohužel nemohu odpovědět, protože neznám váš zdravotní stav, ani lékařský nález – důvod, proč váš lékař doporučuje operaci. Každá operace je zatížena (byť minimálním) rizikem, stejně tak výsledek operace závisí na mnoha okolnostech, často neovlivnitelných.
Jako u každé operace páteře, lze i zde předpokládat, že rekonvalescence bude trvat minimálně několik týdnů.
Jediné, co vám mohu poradit, zkuste požádat o vyšetření ještě některé z klinických neurologických pracovišť. Jsou stavy, kdy je operace nezbytná (například významný výhřez meziobratlové ploténky, poškození obratlových těl – které pak utlačují nervy a míchu). Podle současného trendu by vám vše měl vysvětlit ošetřující lékař, který je obeznámen s vaším zdravotním stavem a vy máte právo se jej zeptat a vyžadovat srozumitelné odpovědi. Rozhodnutí (po zevrubné informaci), zda podstoupíte operaci, musíte učinit vy sama.