Křeče v lýtkách

Otázka

Už přes pul roku dostavam křeče do lýtek. Magnesium mi na to nepomáhá. Vždycky sem křeče dostala jen do jednoho lýtka pravidelně každý den,ale ted ty křeče dostávám do obou lýtek naráz. Co mám dělat a čím to může být a může se z toho vyklubat nějaký závažný problém? Doktor mi poradil zvýšit příjem tekutin,ale to také nepomohlo. Prý by bylo vhodné došetření stran žil, nervů a páteře, ale nevím co to znamená.

Odpověď

Křeče v lýtkách jsou častým příznakem tzv. žilní nedostatečnosti. To znamená, že krev zůstává v nohách a jen pomalu proudí směrem k srdci. Příčinou jsou obvykle změny v povrchním nebo hlubokém žilním systému. Bylo by dobré se objednat do žilní (flebologické) poradny. Druhým, ne tak častým důvodem jsou změny bederní páteře a útisk nervů, které z ní vystupují – to by prokázalo vyšetření rentgenové, CT nebo magnetická rezonance – tu by po vyšetření měl doporučit neurolog.

Křeče v lýtkách jsou velmi častý příznak, zpravidla nejde o nic životohrožujícího s výjimkou nebezpečné žilní trombózy, ale ta se projeví i otokem a bolestí. Důvodem potíží může být také nedostatek vápníku, přetížení svalů nebo problémy s klouby (kolenními) a mnoho dalších příčin.