Střevní potíže

Otázka

Je mi 29 roků. Každý den již od mých 17 let mám potíže s drážděním střev- několikrát za den mě chytne silná křeč v levém podbřišku a musím utíkat na wc, většinou dojde k vyprázdnění menšího objemu stolice, křeč je neúměrná obsahu, průjem nemám. Někdy je stolice lehce deformovaná jakoby zploštělá. Současně mě každý den kručí v levém podbřišku až jakoby v konečníku a obtěžují mě větry, cítím to však jen v levém podbřišku, nikde jinde v břiše. Trvale mě také bolí na levé straně zad jakoby z levé strany křížové kosti až ke kostrči, v podstatě jakoby projekce bolestí v levém podbřišku. Chodím s vysazenou pánví a vyvalených břichem, musím si hlídat držení těla. Asi v 15 letech jsem upadla na kostrč a křupalo mi v ní delší dobu. Před pár roky jsem byla vyšetřena na kolonoskopii, gastroskopii, držím bezlepkovou dietu doporučenou jen na základě zvýšených krevních testů. Dost mě moje potíže otravují život. Říkám si, že je to od nervů, já ale mám spíš nervy z toho. Po uvaření např. medunky nepocituji zklidnění potíží.

Odpověď

 Na dálku, aniž bych znala výsledky všech vyšetření a podrobně s vámi potíže rozebrala, nelze spolehlivě poradit. To co popisujete, mohou být příznaky dráždivého tračníku, ale také chronického nespecifického střevního zánětu (Crohnova choroba). Nevím, na jakém základě máte bezlepkovou dietu, zda jde skutečně o celiakii (byla potvrzena biopsií – vyšetřením vzorku střevní sliznice?)

Málokdy se uvažuje o tom, že zažívací potíže mohou být gynekologického původu, ale je tomu tak. Byla tato příčina vyloučena?

Optimální by bylo, kdybyste si našla pečlivého gastroenterologa, který by (znovu) provedl náležitá vyšetření a určil, o co jde. Jinak se budeme motat v kruhu, zda jde o „nervy“ z potíží, nebo potíže „z nervů“. Ten kruh musí někdo rozetnout.