Lyžařská helma může zachránit život

Většina z nás považuje lyžařskou helmu jako nezbytnou a naprosto běžnou součást lyžařské potažmo snowboardové výbavy. Dítě bez helmy na svahu dnes již prakticky nepotkáte. U dospělých se číslo ve prospěch helmařů rok od roku sice zvyšuje, ale stále zůstává dost těch, kteří se z nepochopitelných důvodů dále prohánějí po svazích bez této praktické a hlavně opravdu smysluplné pomůcky.

Přesvědčení, že já přece jezdím opatrně a tak se mi nic špatného nemůže stát, je mírně řečeno neprozíravé. Nikdy nevíte, zda i ostatní jsou natolik zdatní lyžaři, že vás neohrozí ba přímo nesrazí, a tak jakákoliv ochrana vašeho zdraví je prostě jednoznačné plus.

Takže pokud se teprve rozhodujete, že si helmu konečně pořídíte či se chystáte koupit novou, třeba vám následující řádky pomůžou.

Jak se tedy v nabídce lyžařských a snowboardových helem zorientovat?

Rozdíl mezi lyžařskými či snowboardovými helmami z hlediska bezpečnosti neexistuje, v tomto ohledu jde čistě jen o záležitost designu a módy nebo řekněme příslušnosti k dané skupině.

Prvotně se helmy dělí dle tvaru a materiálu.

V rámci tvaru rozlišujeme helmy na fullshellovéhalfshellové. Halfshellové (poloskořepinové) helmy mají v oblasti uší textilní vložku. Je v nich tedy lépe slyšet a v případě jarního lyžování či tepla můžete u některých typů ušnice dokonce odepnout. Fullshellové (celoskořepinové) helmy mají spíše závodní vzhled. Pevná konstrukce těchto helem totiž chrání celou hlavu včetně uší. Celoskořepinové helmy jsou vhodné pro závodní a extrémnější styl jízdy, protože kromě ochrany uší některé modely umožňují i připevnění chráničů čelistí.

Dle materiálu členíme takto. Sendvičové (injected) helmy jsou vyráběny vstřikováním pěny do plastové skořepiny. Helma je tak pevnější, ale také těžší než ostatní typy. In-mold helmy naopak vznikají vtlačením polystyrenu a jeho spojením s tuhou skořepinou helmy. Bývají lehčí, avšak vydrží méně nárazů než ty sendvičové. Na trhu dnes najdete také helmy hybridní, u kterých je in-mold technologie použita na horní polovině a injected technologie ve spodní polovině.

Helma i páteřák musí sedět

Aby vám helma dobře sloužila, musí především dobře sedět a být pohodlná. Po nasazení na hlavu nesmí při předklonu sklouzávat ani se jinak pohybovat. Velikost vybírejte dle obvodu své hlavy, který jednoduše změříte krejčovským metrem zhruba 2–3 cm vodorovně nad obočím.

Je-li pro vás při nákupu nejvyšší prioritou bezpečnost, a to logicky určitě bude, zkontrolujte také, zda má helma český nebo evropský bezpečnostní atest. Ten zaručuje, že byl produkt řádně testován a je dostatečně odolný.

Další ochrannou pomůckou pro lyžaře jsou chrániče páteře – tzv. páteřáky.

Fungují tak, že při nárazu rozloží ničivou sílu po celé své ploše a tím ochrání kritické místo zad. Páteřáky dělíme dle typu na tvrdé (pevné) a měkké. Tvrdé páteřáky se skládají z propojených plastových dílů, které se ohýbají podle polohy páteře. Tyto chrániče jsou těžší než měkké páteřáky. Měkké páteřáky se skládají z jednolitého kusu elastické hmoty. Ta je sice měkká, ale v případě nárazu okamžitě ztvrdne a ochrání záda. Z bezpečnostního hlediska není mezi měkkými a tvrdými páteřáky velký rozdíl, lze je ale posuzovat podle norem. Páteřáky jsou většinou certifikovány normami ČSN EN 1621-2 (nebo CE EN 1621-2) ve dvou úrovních. Úroveň číslo dvě (level 2) vydrží větší nárazy než úroveň číslo 1 (level 1). Podobně jako u helem i u páteřáků platí, že vyšší level certifikace podléhá velmi náročným kritériím a vyžadují jej hlavně závodní jezdci.

Vhodný chránič by měl začínat hned pod krční páteří a končit až u kostrče. Při pohybu by se měl přizpůsobit tak, že se nebude shrnovat ani škrtit.

O tom, že vám helma či páteřák při kolizi může zachránit život nebo alespoň zmírnit následky úrazu, není pochyb, ostatně mnozí se o tom na vlastní kůži již přesvědčili a podali své svědectví.

Se zvoláním skol přejeme jen příjemné zážitky, azurové nebe, upravenou sjezdovku a šťastné návraty domů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.