Léčba virtuální realitou může pomoci lidem s fobiemi

Lidem, kteří trpí fobiemi nebo posttraumatickým syndromem, může pomoci léčba virtuální realitou. Pacient vnímá realitu na obrazovce, která je umístěna v helmě, jíž má na hlavě. Je mu tak postupně navozováno trauma, které mu způsobilo onemocnění. Léčba připomíná hru, do které se zapojuje i pacient, řekl primář psychiatrického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vlastimil Tichý.

Vhodnými pacienty pro tuto léčbu jsou vedle válečných veteránů a lidí s chorobným strachem například z pavouků i staří lidé postižení mozkovou příhodou. Zlepšuje jejich psychomotorickou činnost. Vylepšuje také chování dětí s poruchou pozornosti. „Hra využívá jejich hyperaktivity v pozitivním smyslu,“ uvedl Tichý.
Léčebná metoda používá i hmatové a čichové vjemy, například modely umělých pavouků nebo pach oleje a střelného prachu z obrněného vozidla. Traumatickou událost nebo situaci si pacient vybavuje pod dohledem odborníka, jenž dokáže měřit reakci na stres – srdeční a dechovou frekvenci, krevní tlak, kožní odpor a reakci zorniček. Úspěšnost je podle psychiatra srovnatelná s psychoterapií, která je nyní nejuznávanější metodou léčby.
U vojáků léčba pomáhá s takzvanou posttraumatickou stresovou poruchou, když reagují velmi citlivě na jakýkoliv podnět, který připomíná nebezpečnou situaci. Třeba prásknutí výfuku jim připomíná výstřel, takže okamžitě lehnou na zem. Mají často také noční můry nebo znovu prožívají traumatizující události, vysvětlil Tichý.
Porucha podle něj postihuje celosvětově asi deset až 40 procent válečných veteránů, v Česku je podíl zřejmě nižší. Někteří vojáci mají jen částečné příznaky nebo různá jiná psychosomatická onemocnění. Často užívají alkohol a drogy. „Vojáci se obávají, že kdyby přiznali obtíže, shodili by se před ostatními příslušníky elitních jednotek,“ řekl Tichý. Obávat se podle něj také mohou ohrožení kariéry.
Američané už několik let vyvíjejí podobné projekty pro veterány z Iráku, Vietnamu, Afghánistánu, kteří prožili těžký stres. Lze vytvořit program na míru skutečným podmínkám, třeba obraz pouště v Iráku i systém boje. Systém lze využít i k prevenci. Při takzvané desenzitivizaci (znecitlivění) se postupně zvyšuje náročnost podnětů. Systém podle psychiatra využívá také Izrael, Španělsko a Itálie. K zakoupení je třeba souhlas americké vlády. Základní modul stojí 300.000 až 400.000 korun.
Výhodou podle Tichého je také to, že se ušetří se personál, systém vytváří i podmínky pro další výzkum. Byť asi nikdy nelze úplně nahradit kontakt člověka s psychoterapeutem, dodal.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.