V době babyboomu stoupá zájem o plavání kojenců

V současné době babyboomu, kdy se loni narodilo nejvíc dětí za posledních patnáct let, roste i zájem o kurzy plavání kojenců. Podle lektorky kurzů Milady Frantíkové totiž plavání miminek nejen příznivě ovlivňuje jejich motorický vývoj, ale také upevňuje vztahy mezi rodičem a dítětem. Plavání v bazénu je vhodné pro děti od šesti měsíců, k mladším dětem pak může lektorka docházet na domácí plavání ve vaně. Přihlásit se však mohou i rodiče s předškolákem.

„Dítě získává sílu a obratnost, učí se koordinovaným pohybům a navštěvuje-li kurz dostatečně dlouho, může se naučit i plavat,“ upozornila lektorka Vlasta Kropáčková. To, co se miminka naučí ve vodě, prý ještě opravdové plavání není. Tomu se může dítě naučit zhruba od čtyř let, i v kojeneckém věku se však může naučit pohybovat ve vodě, splývat na zádech a podobně.
Lekce plavání trvá obvykle 30-45 minut, děti se za pomocí rodičů a instruktorky učí základní plavecké pohyby nebo je maminky potápějí. Pro větší děti se někdy zařazuje i cvičení na suchu, kojencům zase může lektorka udělat třeba relaxační masáž. Podle Frantíkové se plave v běžných bazénech pro veřejnost, voda však musí být kvůli malým dětem upravená podle hygienických norem. Nejvhodnější „oblečení“ do bazénu jsou prý pro kojence buď plavky s těsnými gumičkami nebo jednorázové plavkové plenky.
O kurzy je stále větší zájem, přestože jedna lekce stojí kolem 300 až 400 korun. „Je to jedna z prvních aktivit, které maminky s miminkem můžou dělat,“ řekla Frantíková.
To potvrzuje i psycholožka Lucie Tumpachová. „Mnoho maminek na mateřské či rodičovské dovolené se cítí být izolováno od společnosti. Návštěva kurzu jim poskytuje možnost kontaktu s lidmi, kteří mají obdobné zájmy a problémy jako ony,“ myslí si. Zároveň prý společné aktivity rodičů s dětmi posilují jejich vzájemný vztah a díky nově nabytým dovednostem se posiluje i sebedůvěra dítěte. Plavání také odbourává stres, což může pomoci třeba dysgrafikům nebo dyslektikům.
Pokud má dítě nějaké zdravotní problémy, měl by mu kurzy schválit jeho lékař. Podle některých odborníků totiž plavání není vhodné pro děti s křivou páteří, ekzémem nebo pro alergiky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.