Nadměrné slunění poškozuje zrak, lékaři radí brýle s UV filtrem

Nadměrné slunění podle očních lékařů poškozuje zrak, proto radí chránit oči slunečními brýlemi s UV filtrem. Před UV zářením chrání sice i dioptrické brýle, ale jen málo.

Správné sluneční brýle podle oční lékařky Taťány Labohové mají pohltit až 99 procent UVB záření a kolem 60 procent UVA záření. Při výběru slunečních brýlí je podle ní zásadní, zda mají UV filtr a jak kvalitní. Brýle z tržiště filtr nemívají, u brýlí z obchodů je filtr pravidlem.
Typ a tvar slunečních brýlí by podle Labohové měly odpovídat situaci, ve které se budou používat. „Rozhodně je lepší mít několik kvalitních levnějších brýlí než jedny superluxusní,“ řekla.
Kvalitu fólií a UV filtru pozná podle lékařky laik těžko. Při prvním nasazení může jen zhodnotit pocit, jak mu sednou. Zda mu drží na hlavě při pohybu a zda se mu dobře kouká. Příliš zahnuté fólie mohou zkreslit obraz a člověk má pocit „plavání“. Kvalitu UV filtru by měl doložit prodejce Prohlášením o shodě, takové brýle odpovídají evropským normám.
Labohová uvedla, že sluneční brýle mají ve valné většině místo skel plastovou fólii. Je lehčí a je menší riziko rozbití, což lidé ocení zejména při sportu. Fólie jsou ale měkčí než sklo, a tak se snáze poškrábou. Nejpřirozenější pro oči je šedá barva fólií, zkresluje všechny barvy přibližně stejně. Někteří lidé dávají přednost modré, vínové nebo žluté, nejčastěji se kupuje hnědá.
K moři, kde je sluneční záření intenzivnější, se podle lékařky vyplatí koupit větší brýle se širšími stranicemi a silnějším filtrem. Na kolo či volejbal jsou lepší tvrzené plasty. Brýle lze uchytit sportovními gumami nebo pérovými stranicemi.
Pro vysokohorskou turistiku, rybaření a také pro řidiče jsou výhodné fólie s polarizačním efektem. Propouštějí paprsky jen v jednom směru, tím ztlumí odlesk vodní hladiny nebo mokré vozovky. Do auta jsou podle lékařky nejvhodnější brýle šedé, případně hnědé, tvarované tak, aby shora nepronikalo světlo, které by řidiče oslňovalo.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.