Lékař: Příznaky demence seniorů lidé často podceňují

Lidé obvykle podceňují první příznaky demence u svých příbuzných seniorů a lékařskou pomoc vyhledávají až se zpožděním. Mezitím ovšem choroba často přeroste do vyššího stadia, a vyhlídky na úspěšnost léčby se proto výrazně snižují. Řekl to gerontopsychiatr Vladimír Pidrman.

„Poruchy chování ve stáří nejsou normálním standardem,“ řekl Pidrman. „Pokud dědeček nebo babička zapomínají jména, nepoznávají vnuky, pokud v noci bloudí po bytě, je to často chápáno jako běžný projev stáří,“ konstatoval. V takových případech se však již jedná o jasný projev psychické choroby a lidé by měli své blízké seniory odvést k praktickému lékaři nebo rovnou psychiatrovi.
Demence je závažné onemocnění mozku, které se projevuje poruchami paměti, myšlení a řeči. Nemocní nejsou schopni pracovat, řešit problémy ani se sami o sebe postarat. Neléčení choroby již od samého začátku ohrožuje pacienty a vede k jejich společenské izolaci; péče o seniory bývá pro jejich rodiny později příliš vyčerpávající a často zcela nezvládnutelná.
Podle Pidrmana však umístění seniorů do ústavů obvykle nebývá vhodné, vždy je totiž lepší dát přednost domácí léčbě. Důvodem je nejen větší komfort pro samotného pacienta, ale i výrazné finanční úspory. „Léčba nebo co nejdelší pobyt v domácím prostředí je vždycky minimálně o řád lacinější než pobyt v nějakých institucích,“ prohlásil Pidrman.
Náklady na roční léčbu seniorů v léčebnách dlouhodobě nemocných mohou dosahovat až 500.000 korun; řadě jejich pacientů by podle lékařů přitom při domácí léčbě mohla stačit psychofarmaka za stovky korun.
„Otázka seniorů je stále do jisté míry popelkou,“ posteskl si Pidrman. Společnost si nemocných starších lidí obvykle příliš nevšímá. „Stále se tváříme, že tato populace se nás netýká, že jich je málo. Přitom se dnes odhaduje, že dementních seniorů je v České republice asi 115.000,“ uvedl Pidrman.
V ČR nyní žije zhruba 1,5 milionu lidí nad 65 let. Tvoří zhruba 15 procent obyvatel. V roce 2030 by jich mělo být podle propočtů demografů 2,2 milionu, tedy téměř čtvrtina obyvatel. V polovině století pak má jejich počet překročit 2,6 milionu, což má být třetina společnosti. Naděje na dožití přitom stále vzrůstá; chlapci narození v loňském roce mají podle demografů šanci dožít se 74 let a dívky přes 80 let.
Odborníci si dlouhodobě stěžují, že politici stárnutí populace stále podceňují. „V budoucnosti zde bude určité velké procento výrazně nemocných lidí, kteří budou potřebovat extrémní péči. Myslím si, že si to zásadně neuvědomují,“ dodal Pidrman.
Informace o tom, jak úspěšně čelit zdravotním a psychickým obtížím starších lidí včetně demence, lidé najdou na nově zprovozněných internetových stránkách www.poruchychovani.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.