Nadměrnou spavostí trpí asi pět procent lidí

Nadměrnou denní spavostí trpí asi pět procent lidí. Nejenže omezuje pracovní výkonnost, využití volného času a zatěžuje partnerské vztahy, může být i velmi nebezpečná. Hrozí při ní více úrazy a automobilové nehody. Je nutné ji rozlišovat od normální ospalosti, která postihuje například lidi pracující na směny, řekl neurolog a bývalý přednosta Kliniky spánkové medicíny v Ottawě profesor Roger Broughton.

Zvýšená denní spavost, projevující se opakovanými neovladatelnými záchvaty několikaminutového spánku, se označuje jako narkolepsie. Pacient mimovolně usíná během dne, například při jídle, dokonce může usnout i v zubařském křesle. Nemoc mohou provázet i výpadky svalového napětí. Ochablost svalů se objevuje například při emočním rozrušení. Postiženému se třeba podlomí kolena, když se lekne automobilu. Příznaky jsou podobné jako u epilepsie, řekla profesorka Soňa Nevšímalová z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (1. LF UK a VFN).
Spánek trvající několik hodin se označuje jako hypersomnie. Při ní mají i po delším nočním spánku nemocní tendenci k usínání během dne. Usínání sice lze kontrolovat, ale spánek přes den trvá i několik hodin. Spavost se dá tlumit léky.
Poruchy spavosti u dětí zkoumá v devíti evropských zemích projekt nEUroped. Nejčastěji se objevují mezi 13. a 18. rokem. Často vznikají druhotně, například při genetických a nádorových onemocněních mozku. Ovlivňují školní prospěch, děti jsou často introvertní, řekla Nevšímalová. Zatím je však na světě jediný známý pacient, u kterého byla prokázána jako příčina genetická mutace, řekla.
Zvýšená spavost se projevuje po mozkových poraněních, podle studie nově vzniká porucha spánku u tří čtvrtin nemocných. Dokonce spavost může být prvním příznakem Parkinsonovy nemoci, řekl profesor Karel Šonka z 1. LF UK a VFN.
V pátek se v Praze koná mezinárodní sympozium o těchto spánkových poruchách u příležitosti nedožitých 90. narozenin zakladatele spánkové medicíny v ČR Bedřicha Rotha. Docent Roth se soustředil zejména na dopad poruch spánku a jako první upozornil na jejich souvislost s depresí.

Jedna odpověď k “Nadměrnou spavostí trpí asi pět procent lidí”

  1. zita karenova 1.11.2017 5:32

    Dobrý den. Prosím o radu. Manžel má nadmernou spavost. Jaké prášky se užívá
    a kde si je koupí?Děkuji. Karenová

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.