Letitá zácpa

Otázka

Dobrý den, je mi 49 let, měřím 168 cm, vážím max. 50 kg a již léta se snažím bojovat proti zácpě. Piji denně 2,5 l až 3 l tekutin (vodu, zelený čaj, meltu, minerálku, syrovátku), pracuji manuálně, celých 9 hodin chodím, takže denně mám v nohách okolo 10 km. Nijak se nepřejídám, každé ráno snídám pšeničné otruby s vločkami. I přes to všechno, co by mohlo pomoci k odstranění mého největšího problému, mám zácpu takovou, že nejdu i týden na stolici. Moje maminka i babička měly celý život stejný problém, takže dispozici k tomu samozřejmě mám.

Odpověď

Prosím o radu, jakou léčbu zvolit, abych se vyprázdnila a přitom si nezavinila návyk a abych byla k tlustému střevu co nejšetrnější. Četla jsem o přípravku pro očištění těla zvaném Colonix. Bylo by to pro mě vhodné? Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Nejsem příznivcem podobných „očistných“ kúr, organismu nikterak neprospívají, spíše naopak, zácpu by určitě nevyřešily. Doporučuji vyzkoušet velmi šetrné a účinné (osmotické), nenávykové projímadlo – lactulózu (v lékárně pod názvem Duphalac). Jeho účinky se dostaví za 24 – 48 hodin, kdy se lactulóza dostane až do tlustého střeva. Navíc lactulóza po rozštěpení v tlustém střevě podporuje růst probiotických (prospěšných) střevních bakterií.