Potíže s předkožkou

Otázka

Dobrý den, je mi 20 let a mám jakýsi problém s předkožkou. Ta jde přetáhnout v klidovém stavu, i při erekci, avšak i při erekci má tendenci vracet se nazpět. Sama se při dosažení erekce nikdy nestáhne, a tak zakrývá asi z 1/2 žalud. Pokud chci použít kondom, tak nemohu, protože při navlékání uvízne mezi korunkou žaludu a řasou, kterou tvoří předkožka. Pokud chci řasu „napnout“ stáhnutím kůže směrem ke kořeni penisu, tak mě pro změnu občas bolí uzdička.

Odpověď

Uvažoval jsem o obřízce, ale nevím, zda by v tomto případě byl zákrok hrazen, nebo částečně hrazen pojišťovnou. Mám na ni dle uvedených informací nárok? Je lepší vyhledat soukromého urologa nebo chirurga? Hraje roli při rozhodování lékaře, zda obřízku podstoupím nebo ne informace, že jsem gay? Děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Obřízka (cirkumcize) patří mezi hrazené výkony ze zdravotního pojištění. Sexuální orientace nehraje při posuzování nutnosti zákroku roli (nebo by neměla), záleží na konkrétním stavu, který by měl posoudit urolog a vzít při tom v potaz potíže, které vám zúžená předkožka působí. Možná bych vám doporučila obrátit se na soukromé urologické pracoviště, které má smlouvu s pojišťovnou.