Nemocnice Přerov - vyšetření zraku

Léto je pro oči nejnáročnější období

Dovolená, odpočinek, zábava. Přesně tak si většina z nás představuje letní měsíce. Pro naše oči je to ale naopak období plné nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody. Ze zdánlivě pohodového prázdninového dne si tak snadno můžeme odnést třeba zánět spojivek, rohovky, spálená víčka nebo dokonce i trvalé poškození sítnice s nevratným oslabením zraku.

Jednoznačně nejnebezpečnější je pro naše oči přímé sluneční záření. „Sluneční záření samozřejmě může zrak poškozovat, proto je velmi vhodné v létě používat ochranné sluneční brýle s UV filtrem. Poškození přichází hlavně při přímém dívání se do slunce bez ochranných pomůcek, kdy může dojít až k nevratnému poškození sítnice a tím oslabení zraku natrvalo. Typicky se toto stává při částečném zatmění slunce, kdy lidé hromadně pozorují slunce a používají špatná ochranná skla,“ varuje MUDr. Jakub Kopal, lékař očního oddělení Nemocnice Přerov s tím, že za kvalitní UV filtr se určitě vyplatí si připlatit.

Velké riziko pro oči pak číhá i ve vodě, a to dokonce i v té, kterou považujeme za maximálně čistou. I chlor v bazénech totiž může oči podráždit. Vážnější zánět povrchu oka, spojivky a v horším případě i rohovky pak mohou způsobit naopak sinice. Alergický zánět, který způsobují, se projevuje svěděním, pálením a zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí. Největším strašákem je pak prvok akantaméba, který se vyskytuje také v přírodních vodách a může být i příčinou hlubokého zánětu rohovky a těžké ztráty vidění se ztrátou oka v nejtěžších případech.

„Zvýšené riziko infekce a poškození povrchu oka je u nositelů kontaktních čoček,“ dodává MUDr. Kopal s tím, že při zasažení očí znečištěnou vodou je vhodné co nejdříve oči vypláchnout čistou vodou, použít dezinfekční oční kapky a navštívit očního lékaře. V případě nositelů kontaktních čoček je nutné čočky vyjmout a očistit je samostatně vhodným roztokem.

Dalším problémem pro oči pak může být i klimatizace, kterou dnes běžně používáme v autech, kancelářích a mnohdy i domácnostech. „Klimatizace vysušuje oči, v důsledku čehož mají lidé pocit dráždění a tělíska v oku. U těchto osob doporučuji aplikaci umělých slz jakožto zvlhčovadel, které tyto obtíže mírní či zcela odstraňují,“ radí MUDr. Jakub Kopal z přerovské nemocnice.

V neposlední řadě bychom pak na své oči měli dávat pozor při letních grilovacích oslavách a u táboráku. „Při manipulaci s otevřeným ohněm je zde vždy riziko poškození očích víček a rohovky například rozžhaveným uhlíkem. Naštěstí v praxi jsou ale tyto případy jen velmi ojedinělé. Častější je podráždění očí od kouře, které ale obvykle samo přechází v řádech minut až hodin,“ dodává MUDr. Kopal.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.