13. srpen je od roku 1976 vyhlášen Mezinárodním dnem leváctví. Na světě tvoří asi 13 % veškeré populace. Přejeme jim všechno nejlepší a připojujeme pár zajímavých informací o jejich levácké výjimečnosti.
Vědci, zkoumající pravěký život a tehdejší lidskou populaci, přišli s objevem, že v pravěku existovalo 50% praváků a stejný počet leváků. Až v příchodem doby bronzové, doby hojně zastoupené výrobou a užíváním zbraní a nástrojů , začalo stále více lidí používat pravou ruku. A od středověku prakticky do půlky 20. stoleté byly leváci spíše pronásledováni a ubíjeni, s přibývajícími stoletími přeučováni na praváky. Ještě v šedesátých letech 20. století byly děti píšící levou rukou nuceni brát tužky do druhé ruky a snažit se krasopisně psát tou pravou.
Dodnes jsou mezi námi na mnozí na to nemají dobré vzpomínky.
Nechtění leváci
Přeškolování leváků na praváky je jedním z nejhorších zásahů do lidského mozku! Orientace na pravou nebo na levou ruku je totiž vrozená a fyziologicky naprosto přirozená záležitost. Platí totiž, že každá polokoule mozku řídí opačnou stranu těla. Takže levá mozková hemisféra ovlivňuje pravou a pravá je zodpovědná za levou část těla. Základem rozvoje lidské psychiky i motoriky je propojení ruka – mozek. Motorika praváka, který zkouší psát levou rukou je dost na bíledni a stejné je to i obráceně. A najednou vám přikáží „pište opačnou rukou“. Mnohým jedincům přeučování přineslo neurózy, tiky, pozdější pomočování, zmatky v orientaci, chyby v mluvené řeči, nemluvnost, snížené sebevědomí, neobratnost, nebo nerozhodnost.
Hypotéz o tom, proč a jak vzniká leváctví, je mnoho. Domnívalo se, že leváctví může vysoká hladina testosteronu v prenatálním věku, nebo stres v matčině těle či při porodu. Ale žádná z nich ovšem zatím neposkytla dostatečné a podložené vysvětlení.
Zajímavosti
V Číně je leváctví doslova zlo. Mnoho Číňanů si ještě pamatuje, když leváctví bylo trestáno jako zločin, ale ani dnes to není úplně v klidu, Čínské znaky jsou koncipovány pro praváky a leváci mají potíže se psaním.
V arabských zemích také není leváctví žádná výhra, levá ruka je všeobecně považovaná za nečistou, neboť je používána při velké potřebě, dnes už sice s papírem, ale dříve to tak nebylo. Tak jako tak musí levá ruka zůstat při jídle pod stolem.
V Japonsku mohli dříve manželé, když přišli na to, že jejich žena je levák jí vykázat navždy z domu.
Na druhou stranu se Eskymáci v minulosti domnívali, že každý levák je dobrý čaroděj a byli uctíváni, stejně jako indiánští leváci, kteří Inkům přinášeli štěstí.
Leváctví není nemoc
U nás již není preferováno „přeučení“ leváka na praváka, ale v některých zemích díky kultuře, náboženství a nebo díky vlivu rodiny je tak nadále konáno. Pro dítě to mívá vývojové poruchy. Přecvičováním se zasahuje do vývoje nervové soustavy a kdy dochází k ničení přirozené dominance a orientace mozku. Dominance každého z párových orgánů je vždy řízená z půlky mozku. Mezi možné následky přecvičování leváků patří nešikovnost, potíže s motorikou, s psaním pravou rukou.
Takové dítě píše pomalu, více chybuje, má k psaní odpor. Dochází k frustraci, zbytečnému stresu a ve své podstatě i k zošklivení výuky. Často malé děti tento stav kompenzují neklidem, roztěkaností a jako by vyšší mírou zlobení. Dítě ztrácí chuť k práci a dostaví se zhoršování prospěchu.
Závažnějšími problémy bývají poruchy ve vývoji řeči, řeč se může opožďovat, způsobit koktavost, a neurotické projevy chování dítěte (úzkostnost, bázlivost, agresivita a útočnost).
Proto by dítě mělo vždy psát rukou, která je šikovnější. A to která to je, pozná každý rodič jakmile se dítě zapojuje do tvůrčí činnosti. Nemusí být ale vždy jednoznačně rozlišeno, která ruka má dominanci ještě před nástupem do školky, jsou i případy dětí, které nemají vyhraněnost ruky při zápisu do školy, ale souvislou prací a častým používáním pastelek a drobných předmětů se situace vytříbí.
Mezi slavné leváky se řadí prezident Barack Obama, tenistka Petra Kvitová, všestranný umělec a vědec Leonardo da Vinci, princ William nebo kreslená postava Barta Simpsona.
A propo: podle studie vědců z americké Lafayette College a Johns Hopkins University vydělávají středoškolsky vzdělaní leváci o 15 %, vysokoškolsky vzdělaní o 26 % více než praváci.
Vložit komentář