Lidské ruce si žádají poctivou preventivní péči

Zrádcem, který ukáže skutečný věk, mohou být lidské ruce. Známky stárnutí se na nich podle odborníků projevují mnohem dříve než na obličeji a jiných částech těla. Snaha o omlazení hřbetu rukou je pak velmi složitá a ani plastická chirurgie si s tím mnohdy neví rady.

„Neustále se hledá způsob, jak ruce dostat do takové kondice, aby ženu zdobily… Kůže na hřbetu rukou je ovšem velmi tenká. Plasticko-chirurgický přístup a injekční omlazovací metody jsou tam značně omezeny. Změny jsou tam masivnější než na obličeji a odstraňování skvrn je poměrně problematické,“ řekla dermatoložka Monika Arenbergerová.

I když lékaři preferují spíše konzervativní léčbu než chirurgický zásah, pouze hydratačními a bělícími krémy se vytahaná kůže, vrásky a hnědavé skvrny z rukou neodstraní. Zejména ženy po 40. roku prý hledají pomoc u plastických chirurgů. „Klasickou depigmentací je léčba tekutým dusíkem. Vzhledem k tomu, že se pigment nachází v horní vrstvě kůže, pokožka se sloupne a vytvoří se nová kůže. Tato metoda se ale na hřbetu rukou využívat nemůže. Nese totiž různá rizika včetně vzniku jizev,“ řekla Arenbergerová.

Další možností je chirurgické vyříznutí skvrn nebo takzvaný chemický peeling, kdy se horní vrstva kůže „odpaří“ a s tím odejde i skvrna. Kůže sice doroste, avšak jde o rizikový zásah. I tady hrozí nebezpečí jizev.

Slibné výsledky nabízejí moderní techniky ošetření laserem. V estetické dermatologii se využívá k odstranění stařeckých skvrn zejména takzvaný alexandritový laser. Zákrok se však musí obvykle opakovat a navíc vyžaduje delší rekonvalescenci. I když se pak ruce zbaví skvrn, vystupující žilky a šlachy, které se na hřbetu ruky zřetelněji rýsují po 35. roce věku, zůstávají problémem.

„Laserová technologie je jedna z mála účinných metod. Nedostatek je ale v tom, že mohou vzniknout poruchy pigmentu,“ uvedla dermatoložka. Reakce je ale podle ní vždy individuální a znamená určité riziko. Na zasaženém místě může vzniknout bílý flek, pokud se působení laseru přežene, nebo naopak se může hnědý flek zvýraznit. Rizikovou skupinou jsou lidé rusovlasí, se světlou kůží nebo naopak lidé tmavší pleti.

Vyrovnat se s projevy stárnutí hřbetu rukou pomáhá podle plastických chirurgů také aplikace výplní s kyselinou hyaluronovou. Jde o techniku známou z vyplňování rtů, rýh a hlubokých vrásek. Speciální látku lékař vpraví několika vpichy a rozmasíruje místa mezi vystupujícími šlachami a žilkami. Teprve pohyb ruky však po několika dnech ukáže, kde výplň chybí a zda výsledkem je hladký, mladistvý povrch.

„Je to látka, která se nachází v mezibuněční hmotě a je odpovědna za elasticitu kůže, aby vypadala vláčná, pružná. Nejvíce jí mají novorozeňata a malé děti. Postupem věku jí ubývá. Aplikuje se do povislé a povadlé kůže. Může se aplikovat i do hřbetu rukou na kůži, kde prosvítají žíly,“ uvedla Arenbergerová. Podle ní však tato metoda není zatím příliš typická a používá se zejména ke korekci vrásek v obličeji.

Nejlepší způsob, jak zachovat rukám mladistvý vzhled, je pak podle odborníků náležitá prevence. Pokud žena chce, aby ruce i ve vyšším věku vypadaly dobře, musí o ně pečovat, nevystavovat je zbytečně slunci ani mrazu a dobře hydratovat. Navzdory zdánlivé odolnosti jde totiž o poměrně choulostivou část těla, jejíž omlazení je stále tvrdý oříšek.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.