Vztah mezi užíváním konopí a duševními nemocemi je složitější

Vztah mezi konzumací marihuany a vznikem duševních poruch je zřejmě složitější, než se předpokládalo. U kuřáků marihuany je sice vyšší riziko vzniku schizofrenie nebo halucinací, ale lidé, kteří těmito poruchami trpí, jsou na druhou stranu náchylnější k požívání této konopné drogy. Tento fakt může statistiky ovlivnit, cituje agentura AFP ze studie australských vědců, která byla dnes zveřejněna v USA.

„Ta souvislost je komplexní,“ uvádějí autoři studie publikované v časopise Archives of General Psychiatry. „Lidé, kteří trpí symptomy těch nemocí, pravděpodobněji začnou užívat konopí. To může přispět k růstu rizika rozvinutí duševních poruch,“ doplňují.

Podle studie hrozí pravidelným konzumentům marihuany dvakrát větší riziko než běžné populaci, že se u nich rozvine schizofrenie nebo že začnou trpět halucinacemi. Je také čtyřnásobně pravděpodobnější, že začnou blouznit. Riziko roste s délkou užívání drogy.

Autoři studie sledovali 3800 lidí ve věku zhruba dvaceti let. Testovaní lidé měli rozdílnou zkušenost s užíváním drogy, 14 procent ale uvedlo, že marihuanu kouřilo víc než šest let.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.