Literární soutěž Příběhy z cukru upozorní na nebezpečí cukrovky

Přiblížit zdravým lidem život s cukrovkou a upozornit na nebezpečí nemoci, kterou v Česku trpí jeden milion lidí, má literární soutěž Příběhy z cukru. Z nejlepších příběhů a povídek vznikne stejnojmenná kniha. Lidé je mohou posílat až do 10. října, do soutěže se mohou hlásit na www.rok1.cz, řekl šéf pořádající Diabetické asociace a přední český diabetolog profesor Milan Kvapil. 

„Chceme přiblížit české veřejnosti život s cukrovkou jiným způsobem než doposud,“ vysvětlil. Autorem se může stát každý, kdo má co k této nemoci říct, nemusí to být jen diabetik. Kdo nechce psát, může ve veřejném hlasování ohodnotit nejlepší příběh – anebo si jen číst, protože cukrovka jako životní příběh se může přihodit každému, uvedl profesor. 

Výsledky budou vyhlášeny v listopadu. Zaslané příběhy mohou být dojemné, veselé, dramatické, strašidelné či napínavé. Hodnotit je bude odborná porota, vedle profesora Kvapila v ní zasednou spisovatelé Rudolf Křesťan a Ondřej Neff. Vyberou deset nejlepších příspěvků, jedenáctý vítěz vzejde z veřejného hlasování čtenářů portálů www.doma.cz a www.rok1.cz

V ČR je registrováno kolem 800.000 diabetiků, dalších zhruba 250.000 o své nemoci zatím neví. Cukrovka je v rozvinutých zemích nejčastější příčinou slepoty, druhou nejčastější příčinou amputace nohy a nevratného selhání ledvin, kdy pacient potřebuje dialýzu. Tři čtvrtiny pacientů umírají na komplikace onemocnění srdce a cév, které souvisejí s cukrovkou. 

„Přístup k léčbě se v posledních letech přehodnotil, lékaři volí intenzivní léčbu hned od počátku onemocnění. Cílem je snížit hladinu krevního cukru, a tak předejít poškození cév, které vede ke slepotě, selhání ledvin, infarktu nebo mrtvici,“ shrnul profesor. 

Léčba cukrovky stojí ročně v ČR asi 20 miliard korun, zdravotnictví spotřebuje za rok 300 miliard. Česko spolu se Slovinskem je v EU zemí s nejrychleji rostoucím počtem diabetiků.   

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.