Oční lékař často odhalí nemoc,o níž pacient nevěděl

Při vyšetření zraku oční lékaři často odhalí onemocnění, o němž pacient vůbec nevěděl. Nejčastěji to bývá cukrovka, ale stává se i to, že objeví melanom přímo v duhovce, řekl přední český oftalmolog profesor Martin Filipec. Porucha slzného filmu nebo vřed na rohovce může podle něj ukazovat na revmatoidní artritidu nebo lupénku. Porucha zrakového nervu může být první známkou roztroušené sklerózy. 

„Nález na duhovce nebo sítnici může ukazovat na závažnou infekci jako AIDS, tuberkulóza nebo syfilis. Obecně tedy lze říct, že pokud umíme číst v očích, je často možné včas a správně stanovit diagnózu celkového onemocnění a zachránit pacientovi nejen zrak, ale i život,“ uvedl. 

AIDS, cukrovka a další onemocnění se podle profesora sice většinou zjistí standardní cestou, oční lékař je jako první odhalí v deseti až 15 procentech případů. „To rozhodně není málo a jen to potvrzuje, že pravidelné návštěvy očního lékaře by se neměly zanedbávat,“ řekl Filipec. 

Pokud nemá člověk žádné problémy se zrakem, měl by chodit na preventivní prohlídku k očnímu lékaři alespoň jednou za dva roky. Kdo nosí brýle nebo oční čočky, by měl chodit častěji – jednou za půl roku nebo podle potřeby. Po dovršení čtyřicítky by měl každý jít k očnímu lékaři alespoň jednou ročně bez ohledu na to, zda má dioptrické brýle, nebo vidí dobře. 

Jakmile ale má pacient nějaké obtíže, neměl by podle profesora s návštěvou očního lékaře otálet. Kolísání ostrosti vidění může být příznakem cukrovky. Chronické řezání a pálení v oku většinou znamená zánět a může být příznakem celkového onemocnění. 

„Co se týče prevence, některé studie mluví o jistém vlivu vitamínů, ale tento vliv je tak malý, že jedinou spolehlivou prevencí je pravidelně navštěvovat lékaře,“ shrnul Filipec.  

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.