Komunikace představuje jednu z nejdůležitějších lidských schopností. K tomu, aby člověk s ostatními lidmi mohl komunikovat, potřebuje dobře rozvinutou komunikační schopnost. Její narušení je mnohdy překážkou v edukaci a socializaci jedince. Narušené komunikační schopnosti se věnuje logopedie.
Tato učebnice oboru logopedie je určena studujícím speciální pedagogiky všech forem studia, ale může sloužit i k získání informací rodičům dětí s narušenou komunikační schopností i dospělým, kteří se s tímto problémem potýkají. Autorka krátce analyzuje příčiny vzniku a hlavní příznaky jednotlivých druhů narušení. U jednotlivých kategorií stručně popisuje možnosti její diagnostiky a terapie. Najdete zde i pohled do historie oboru a dějiny péče o osoby s narušením komunikačních schopností. Systému poskytování logopedické intervence v České republice je věnovaná samostatná kapitola. Součástí publikace jsou i ukázky z logopedické praxe.
O autorce:
Doc. PaedDr. Klenková Jiřina, Ph.D.
Odbornice v oblasti speciální pedagogiky a logopedie. Absolvovala studium speciální pedagogiky, obor logopedie a surdopedie. Dlouhodobě se zabývá problematikou narušené komunikační schopnosti u dětí, dospívajících i osob dospělých. Působí na Masarykově univerzitě, na katedře speciální pedagogiky.
GRADA 2009, 228 stran, 249 Kč
Vložit komentář