Nejen pro aktivní dovolenou chceme být fit

Moderní dobu pravděpodobně nejvíce a nejlépe vystihuje adjektivum „aktivní“. Žijeme aktivní život až do vysokého věku, aktivně si plánujeme rodičovství, aktivně sportujeme – a to i o dovolené – ale méně často aktivně předcházíme důsledkům svých neuvážených činů, aktivně zapomínáme na prevenci a aktivně zapomínáme na zásady zdravého životního stylu, aktivně se zapojujeme do stresových reakcí.

Ani klouby nezůstávají ušetřeny důsledků „aktivního životního stylu“

Hlavně takového, který spočívá v hodinách prosezených u monitorů a několika chvilek „aktivního pohybu“ bez náležité průpravy. Oslabené svaly a zkrácené vazy netvoří dobrou oporu kloubům, které se opotřebovávají, jejich chrupavka, která chrání kloubní plochy a usnadňuje pohyb, se tenčí, křehne a postupně se rozpadá. Ačkoliv jsou změny v kloubní chrupavce přirozeným projevem stárnutí organizmu, jejich intenzitu můžeme do značné míry ovlivnit sami. Vedle přiměřených pohybových aktivit a redukce nadváhy je to také výživa, kterou bychom měli kloubům dopřát v pravidelných kúrách několikrát do roka.

Velmi dobře se osvědčily přípravky založené na bázi látek glukosamin a chondroitin sulfát

Tyto látky jsou základní stavební složkou kloubní chrupavky, pomáhají klouby chránit a vyživovat a přispívají k jejich lepší pohyblivosti. Účinnost těchto látek byla opakovaně vědecky potvrzena, a proto jsou glukosamin a chondroitin doporučovány odborníky z celého světa.

Obě tyto látky jsou v optimálním množství zastoupeny v kloubní výživě Proenzi (více na www.proenzi.cz). Účinky užívání glukosamin sulfátu společně s chondroitin sulfátem byly ověřeny klinickou studií, která prokázala, že podávání obou látek společně je účinnější než podávání těchto látek samostatně.*

Oblíbený doplněk stravy Proenzi 3 je navíc obohacen o složku Unique MSM, která podporuje metabolizmus a funkčnost kloubní chrupavky. Při pravidelném užívání se všechny 3 složky dobře vstřebávají a přispívají k lepší pohyblivosti a zmírnění bolesti kloubů. Doplněk stravy Proenzi 3 působí ve všech kloubech – kolenních, kyčelních, kloubech rukou a páteře. Efekt přetrvává i po dokončení užívání, a to dva až tři měsíce.

Proenzi 3 je určen především:

  • lidem se známkami předčasného opotřebování kloubů a páteře (kloubní ztuhlost, bolesti atd.),
  • obecně starším lidem,
  • při poranění či přetížení vazů, šlach, kloubního pouzdra, svalů a svalových úponů,
  • osobám s vrozenými vadami kloubů.

Novinkou je Proenzi gel, tedy masážní gel na klouby a kloubní okolí, který obsahuje glukosamin, MSM, Boscedrin, eukalyptový olej, jalovcovou silici, kafr a mentol. Má regenerační, uvolňující a hřejivé účinky, poskytuje rychlou úlevu pro klouby a namožené svaly, zmírňuje ztuhlost, potlačuje bolest kloubů, svalů a šlach a pomáhá při zánětech a otocích kloubů. Přípravek je založen na vodní bázi, proto nemastí, nezanechává skvrny, rychle se vstřebává a je dobře snášen.

Natažené vazy, podvrtnutí kloubů, namožené svaly dny odpočinku nezpříjemní

Proto bychom měli myslet i na první pomoc. Pokud máme v cestovní lékárničce i Emoxen gel, pak nemusíme trpět bolestí.

Emoxen gel je volně prodejný lék, který obsahuje účinnou látku ze skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik – naproxenum, která působí 12 až 15 hodin. Další složkou gelu je i tzv. akcelerátor, tedy urychlovač vstřebávání a přírodní mentol, který snižuje citlivost postiženého místa a tím i vnímání bolesti. Výhodou místního podání je minimalizace nežádoucích účinků, které provázejí užívání nesteroidních antirevmatik v tabletách (zejména podráždění zažívacího traktu). Emoxen gel je vhodný při léčbě nejen poúrazových stavů, ale i revmatických onemocnění, bolesti při osteoartróze, zánětu šlach a svalových úponů.

* Multicentrická, dvojitě slepá, placebem kontrolovaná studie (GAIT), čas. New England Journal of Medicine, 2006 Feb 23;354(8):795-808. Glucosamine, chondroitin sulfate, and the two in combination for painful knee osteoarthritis. Clegg D. et al.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.