Lze změnit lékaře v průběhu pracovní neschopnosti?

Dobrý den, je mi 32 let a chtěla bych se zeptat, jestli můžu změnit obvodního lékaře v době nemocenské, jelikož nejsem spokojená s jeho léčbou a myslím, že léčba není dostačující. Problémy stále přetrvávají, chce mi ukončit neschopenku, ale já se na to ještě necítím. Mám právo ho změnit, aniž by mi musel ukončit nemocenskou? Děkuji předem za odpověď.

JUDr. Ondřej Dostál:
Dle § 11 odst. 1 písm. b) zákona 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění platí, že pojištěnec má právo na výběr lékaře či jiného odborného pracovníka ve zdravotnictví a zdravotnického zařízení, kteří jsou ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně; toto právo může uplatnit jednou za tři měsíce. Pokud jste již v uplynulých třech měsících obvodního lékaře neměnila, můžete tohoto svého práva nyní využít. Běžící nemocenská dle mého nepředstavuje překážku výkonu tohoto práva. Veškeré úkony související s nemocenskou a jejím posuzováním svěřuje zákon „ošetřujícímu lékaři“. Podle § 54 odst. 1) zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění se ošetřujícím lékařem rozumí zdravotnické zařízení, které svými lékaři poskytuje pojištěnci nebo jiné posuzované osobě ambulantní, ústavní nebo lázeňskou péči, s výjimkou zařízení záchranné služby a pohotovostní služby, a zařízení závodní preventivní péče při ošetřování pojištěnce v rámci první pomoci, pokud má oprávnění k léčebné péči. Domnívám se, že tedy váš nově zvolený lékař převezme od původního též výkon povinností a práv ošetřujícího lékaře souvisejících s vaší nemocenskou.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.