Mateřství u roztroušené sklerózy

Otázka

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, spíše názor. Je mi 42 let, mám dvě děti (6 a 8). Vždy jsem si přála mít děti 3. Bohužel, před pěti lety mi diagnostikovali roztroušenou sklerozu. Třetí dítě jsem pak měla strach mít. V současné době je můj stav stabilizovaný, beru obden léky, magnetická rezonance ukazuje na regresivní stav nemoci. Neurolog mi těhotenství vysloveně nezakázal. Při pročítání diskusí těhotných žen s touto diagnózou mám na jednu stranu strach, na druhou to beru jako výzvu, zda to zvládnu. Mám přece jenom dvě zdravé děti. Roli hraje i můj vysoký věk. Rodinné zázemí mám výborné, manžel by třetí dítě také chtěl. Prosím Vás o názor, zda je to pouhý rozmar anebo to mám zkusit (dokud to ještě relativně jde). Děkuji za odpověď

Odpověď

Milá paní, prosím, nečtěte diskuze o RS na internetu!!! Jsou děsivé, negativistické a nepravdivé! Hodně spolupracuji s prof. Havrdovou – první dámou v diagnostice a léčbě RS v ČR a ta to svým pacientů doslova zakazuje!

Těhotenství u pacientek s RS není zakázáno, je však nutné abyste byla ve stabilizovaném stavu (delší dobu bez ataky), protože před početím je nutné některé léky vysadit. Podle frekvence máte asi Avonex nebo Rebif, které se v těhotenství nedoporučují, ale těhotenství je imunosupresivní stav, takže jsou gravidní pacientky většinou bez potíží. Po porodu však často dochází k relapsu. Proto by měla mít pacientka dobré zázemí v tom, aby bylo o děti i v průběhu nepříznivého zdravotního stavu postaráno. Je na Vás, abyste zvážila, zda chcete toto riziko podstoupit, nebo ne.