Méně než sedm hodin spánku oslabuje imunitu, zjistili vědci

Lidé, kteří spí méně než sedm hodin za noc, jsou vystaveni třikrát většímu riziku nachlazení oproti těm, kteří si dopřejí řádný spánek. Vyplývá to z odborné studie, na kterou se odvolává agentura Reuters.

Vědci z pittsburské univerzity Carnegie Mellon svou studií potvrdili teorii, že spánek je důležitý pro fungování imunity. Dobrovolníci, kteří v posteli strávili méně času nebo se místo spánku převraceli z místa na místo, byli náchylnější k onemocnění, když jim do nosu byly nakapány nakažlivé viry. Výzkum ukázal, že ti, co spali déle a klidněji, byli vůči infekcím odolnější.
„Spojení spánku a imunitního systému je dobře zdokumentováno. Tohle je ale první důkaz, že i malé poruchy spánku mohou ovlivnit reakce těla na viry způsobující nachlazení,“ uvedl v prohlášení vedoucí vědců Sheldon Cohen. „Je to další důvod, proč by si lidé měli udělat čas na celonoční odpočinek.“
Cohenům tým zkoumal 153 zdravých dobrovolníků, kteří byli po nakapání viru do nosu uzavřeni v hotelu po dobu pěti dnů. Dva týdny předtím byli denně dotazováni na svůj spánek. Po opuštění hotelu jim vědci udělali testy na nachlazení a v krvi jim zkoumali protilátky k vnesenému viru.
Muži a ženy, kteří spali v průměru méně než sedm hodin denně, byli 2,94krát více náchylnější ke kýchání, bolestem v krku a dalším příznakům nachlazení než ti, kteří každou noc spali osm hodin a více. Dobrovolníci, kteří spali méně než 92 procent z času stráveného v posteli, byli nachlazením ohroženi pět a půl krát více než řádní spáči.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.