Mírné pití alkoholu prý chrání před mrtvicí jen nekuřáky

Mírné pití alkoholu může podstatně snížit riziko mozkové mrtvice, ale jedině tehdy, když si k tomu nedáte zároveň cigaretu. Britští vědci zjistili, že u nekuřáků mírně holdujících alkoholu je téměř o 40 procent menší riziko mrtvice než u abstinentů.

Lidé, kteří jsou v pití umírnění, pijí tedy jednu až dvě sklenky vína denně (muži o něco málo více), mají podle průzkumu o 37 procent nižší riziko mozkové mrtvice. To ale platí jen v případě, že nekouří. U kuřáků mírné popíjení alkoholu ke snížení rizika infarktu nepřispívá, uvádějí vědci z cambridgské univerzity, kteří dvanáct let sledovali 22.000 lidí. Z této sledované skupiny bylo 900 postiženo mrtvicí.

Velké množství alkoholu už ale vede ke zvýšení rizika mrtvice, protože se zvyšuje krevní tlak, a ten je v takovém případě klíčovým faktorem.

Alkohol ředí krev, může tedy bránit vytvoření krevních sraženin. Může také ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi a snížit riziko vytváření tukových usazenin v krevním řečišti.

Kouření naopak vede k ucpávání tepen, vytváření krevních sraženin, a tím ke zvýšení rizika infarktu.

Ze studie také vyplývá, že alkohol nemůže zastavit proces, který nastartuje kouření.

„Souvislost mezi kouřením a mrtvicí je jasná – deset procent úmrtí na mrtvici a čtvrtina všech mozkových příhod jsou spojeny s kouřením. Vzdát se kouření je životně důležitý krok ke snížení rizika mozkové mrtvice,“ upozorňuje spoluautor studie Joe Korner.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.