Mozek hmyzu je podle vědců zdrojem antibiotik proti stafylokokům

Bohatý zdroj antibiotik podle vědců představuje mozek hmyzu, jako jsou švábi nebo sarančata. Při výzkumu, o němž dnes informuje zpravodajský server BBC News, byla v mozku hmyzu nalezena řada chemikálií schopných zabít takové bakterie, jako je obtížně léčitelný Methicilin-rezistentní zlatý stafylokok (MRSA) či Escherichia coli.

Conseq Investment Management

Vědci vedení Simonem Leeem z Nottinghamské univerzity doufají, že by se jejich zjištění mohlo stát novou účinnou zbraní, jež posílí tenčící se arzenál antibiotik používaných k léčbě vážných bakteriálních infekcí.

Výzkumníci objevili devět různých chemikálií v mozku sarančat a švábů, které mají všechny antimikrobiální účinky dost silné na to, aby zabily 90 procent MRSA – a zároveň neublížily lidským buňkám.

Švábi, kteří rozhodně patří mezi nejméně vítané návštěvníky i obyvatele domácností, jsou proslulí svou odolností a schopností přežívat i v tom nejznečištěnějším prostředí. Právě tato schopnost žít ve špinavém, infekčním prostředí může být podle Leeho umožněna tím, že švábí mozek obsahuje zmíněné chemikálie.

„Musejí mít nějaký druh obrany proti mikroorganismům. Myslíme si, že jejich nervový systém musí být neustále chráněný, protože pokud odumře nervový systém, hmyz uhyne,“ řekl BBC News.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.