Napětí a cukání v nohou

Otázka

Bylo mi 50 let a trpím nejspíš nějakou neurotickou poruchou. V klidu, nejčastěji v noci, když se chystám spát, to začíná zvláštním napětím v nohou a následuje cukání. Je to nepříjemné pro mne (nemůžu usnout) i pro manželku vedle mně. Rád bych věděl, zdali se toho dá zbavit. Děkuji.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Může se jednat o tzv. syndrom neklidných nohou. To je onemocnění, které je charakterizováno nepříjemnými vjemy, které nutí postiženého končetinami pohybovat. Tyto potíže se vyskytují nejvýrazněji právě ve večerních hodinách a první polovině noci, brání klidnému spánku. Mohou se vyskytnout i zcela vůlí neovlivnitelné pohyby nohou. Syndrom neklidných nohou se může vyskytnout sám o sobě, nebo může provázet diabetes, nedostatek železa či kyseliny listové v organizmu. Syndrom neklidných nohou může diagnostikovat a léčit neurolog. Samoléčba nebývá úspěšná. Zatím si zkuste koupit v lékárně kyselinu listovou (vitamin B9) a objednejte se (nebo požádejte praktického lékaře o doporučení) k neurologovi.

Podobné příznaky však také mohou vyvolat poruchy krevního oběhu v dolních končetinách. Ty vyvolávají navíc otoky (během dne) a svalové křeče spíše v noci.