Aorta je největší tepna lidského těla

Říká se jí také srdečnice a kromě toho, že je největší, je také naší nejdelší tepnou. Její postižení nejsou vůbec vzácná a obvykle představují bezprostřední ohrožení života. Příznaky, které onemocnění aorty provázejí, bývají někdy mylně pokládány za známku jiné choroby.

Conseq Investment Management

Aorta podrobněji

Vystupuje přímo z levé srdeční komory a může mít průměr až přes tři centimetry. Její délka je podle výšky postavy člověka 60 – 70 cm. Po vystoupení ze srdeční komory se aorta poměrně ostrým obloukem stáčí shora dolů, vede podél páteře hrudníkem skrze bránici do břišního prostoru a zhruba v úrovni posledního bederního obratle se dělí na dvě pánevní tepny.
Slouží jako magistrála, která vede okysličenou krev do celého těla. Ve všech jejích oddílech z ní vystupují velké tepenné větve, zásobující jednotlivé orgány krví.

  • Z oblouku aorty odstupují větve zásobující mozek a horní končetiny.
  • Z hrudního úseku odstupují malé párové větve, které zásobují celý hrudník a také míchu.
  • Z oblasti bránice odstupují viscerální (útrobní) větve, které zásobují velké břišní orgány, jako jsou játra, ledviny a střevo.

Stěna aorty má složitou stavbu

Je poměrně silná (až několik milimetrů) a skládá se zhruba ze tří základních vrstev. Jedná se o svalově elastickou trubici konstruovanou tak, aby snášela pulzující průtok krve, která tepnou proudí pod tlakem průměrně 120 mm sloupce rtuti a 70 – 80 nárazů/pulzů za minutu. To vše po dobu zhruba osmdesáti let.
Podobně jako například stoupačky v domě podléhá i aorta po desetiletích takové zátěže opotřebení a případně poškození. Tepna ztrácí pozvolna svou pevnost a elasticitu. Působením genetických faktorů nebo častěji kvůli aterosklerotickému procesu se stěna aorty buď vydouvá, nebo se zužuje až uzavírá. Kouření výrazně přispívá k těmto neblahým změnám. Jen vzácně bývá aorta postižena izolovaně (např. trauma, disekce = „natržení“), většinou bývají spolu s ní postiženy i další oddíly tepenného řečiště. Podle místa onemocnění aorty se o její léčbu dělí kardiochirurgové s cévními chirurgy a rentgenology, případně všechny specializace spolupracují.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.