Dobrý den, je mi 47 let. Před rokem se mi udělala svědivá vyrážka na pravé tváři, kterou lékařka léčila mastí. Tuto jsem dostávala opakovaně i po ústupu problému, protože „kůže vypadala dobře“. Asi 5 měsíců. Teprve potom jsem se dozvěděla, že šlo o kortikoidy. Následně se mi objevilo silné a velmi pálivé zarudnutí, s výsevem nehnisavých pupenů, které bylo označeno jako rozacea.
Během půl roku jsem dostala již pětkrát antibiotikum Azitromycin, vždy na tři dny, které mi sice pomáhá, ale efekt přetrvá jen měsíc. Neexistuje nějaká jiná léčba? Rozex, který mám také předepsaný, je velmi agresivní a stav zhoršuje. Je možné, aby rozaceou byla zasažena jen jedna tvář? Děkuji za odpověď.
MUDr. Marta Šimůnková:
Rozacea je velmi svízelně léčitelné chronické onemocnění, které může postihovat jen jednu tvář, může se však i šířit a zanechávat trvalé změny na kůži. V léčbě je zapotřebí dodržovat i režimová opatření, vyhýbat se slunečnímu záření, vlivu extrémních teplot – horku i mrazu, dráždivým jídlům (individuálně, podle zkušenosti pacienta).
Rozaceu lze léčit podáváním antibiotik celkově, jak jste již absolvovala, nebo místními přípravky s antibiotiky, příp. metronidazolem (Rozex). Existují ještě další přípravky, které se používají v místní léčbě, třeba Dalacin T 1% lotio, Zineryt sol., Skinoren krém, Eryfluid sol a další. U rozacei je však třeba pátrat, zda se za ní neskrývá jiné onemocnění, například trávicího traktu, hormonální dysbalance apod. Podle doporučení odb. společnosti je vhodné provést následující vyšetření : sedimentace, krevní obraz, jaterní testy, glykemie, vyšetření na fokální infekce, oční vyšetření, mikroskopické vyšetření exprimovaného obsahu mazových žláz při podezření na přemnožení roztoče Demodex folliculorum, histologické vyšetření.