Epidemiologové: Na podzim může přijít druhá vlna chřipky

Epidemiologové se obávají podzimu, kdy může udeřit druhá vlna chřipky. Kromě běžné sezonní chřipky se mohou potkat dva viry: takzvaný mexický A (H1N1) s virem ptačím A (H5N1). Zatímco první se šíří rychle, ale není tak nebezpečný, ptačí virus se šíří špatně, ale má vysokou úmrtnost. Řekl to hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Před měsícem vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) celosvětovou pandemii takzvané prasečí chřipky. Vít řekl, že se sice naplnily obavy z šíření nemoci, ta však má většinou spíše jen středně těžký průběh. Vir Pandemic (H1N1) 2009 se vyskytuje spíš v mladších věkových skupinách. Zemřeli hlavně lidé, kteří měli závažné chronické onemocnění, uvedl. Vyhlášení pandemie nevypovídá nic o závažnosti choroby, ale jen o jejím šíření.
Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula řekl, že škála stadií není optimální. „Uvažuje se velice vážně o tom, že by škála korespondovala s klinickou závažností onemocnění,“ uvedl. Šíření je podle něj „poměrně výrazné“, už není limitované a lze ho pouze zpomalovat. Předpokládá se, že hlášené počty jsou jen vrcholek ledovce, uvedl. Šíření viru nebylo možné zastavit, ani kdyby se hermeticky uzavřely hranice. Opatření by jen zpomalilo putování viru asi o dva až čtyři týdny, vysvětlil.
Nepodařilo se zastavit přesun onemocnění do Evropy, přestože se konala řada opatření k omezení šíření nemoci. Například se zjišťovaly případy nákazy přímo na letištích, zajišťovaly kontakty se spolucestujícími v letadlech, prvním nakaženým se nasazovala antivirotika, vypočetl Vít.
Žádná dosavadní pandemie nebyla odhalena tak brzo a nebyla od počátku tak sledována, uvedla již v červnu generální ředitelka WHO Margareta Chanová. Podle Víta to šíření nemoci nezabránilo, ale zcela určitě zbrzdilo její rozvoj. Brzy se například mohlo začít s laboratorní diagnostikou.
Nyní se vyvíjejí vakcíny. Hotovou vakcínu musí schválit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMEA). První vakcína odsouhlasená touto organizací může být dostupná koncem listopadu, uvedl Vít.
Až nastane pozdní podzim, podmínky pro šíření viru na severní polokouli se změní. Lze očekávat vyšší nárůst případů. Pravděpodobnost, že dojde k mutaci varianty H1N1, je velká. Může však zmutovat i zcela jiný virus, stejně tak může zaniknout. Obecně se dá souhlasit, že druhá vlna bývá horší, působí rychleji a má těžší následky, uvedl Prymula.
Nejzatíženějšími evropskými zeměmi jsou Británie, Španělsko, Francie a Německo, kde počet nakažených stále roste. Podle Víta se v těchto zemích dalo očekávat více druhotných nákaz kvůli nejčilejšímu cestovnímu ruchu. Nyní je v Evropě přes 11.000 případů, z toho nejvíce v Británii. Česko v současnosti eviduje 20 lidí s nákazou. Ve světě se zatím novou chřipkou A (H1N1) nakazilo již více než 100.000 lidí a potvrzeno bylo 441 úmrtí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.