Tajemství dlouhého života prý pochází z Velikonočního ostrova

Američtí vědci objevili lék, který by mohl lidem výrazně prodloužit život. Jde o Rapamycin, jehož základní složka pochází z Velikonočního ostrova, a úspěšně byl testován na hlodavcích, kterým zvýšil délku života až o 38 procent. Odborníci však zatím varují před přílišným optimismem, lék má i různé vedlejší účinky. Na základě vědecké studie zveřejněné v časopisu Nature o tom informoval britský webový portál Independent.

Americký tým vedený Davidem Harrisonem z Jacksonovy laboratoře z amerického státu Maine podával Rapamycin myším, kterým bylo 600 dnů. Po medikaci se maximální délka života u samců zvýšila z 1078 dnů na 1179 dnů, tedy o 28 procent a u samic z 1094 dnů na 1245 dnů, tedy o 38 procent.
Do této chvíle byl znám jediný způsob, jak zvýšit věk hlodavců, a to přísnou úpravou jejich jídelníčku. Tento výzkum tedy poprvé ukázal, že prodloužit život savců může i působení určitých léků.
Rapamycin je farmakologický výrobek, který se používá jako prostředek proti obranné reakci organismu například při transplantaci orgánů. Jde o produkt bakterií původně objevený ve vzorku půdy z Velikonočního ostrova. Velikonoční ostrov leží ve východní Polynésii a je znám svými obřími kamennými sochami (moai). Ve zdejším jazyce se ostrov jmenuje Rapa Nui – odtud je tedy odvozen název léku.
Původně byl Rapamycin vyvinut jako prostředek proti plísním, ale později se zjistilo, že je vhodný i pro imunosupresivní léčbu, protože potlačuje nežádoucí imunitní reakce.
Když byl Rapamycin experimentálně aplikován u tří skupin nižších organismů, kvasinek, hlístic a octomilek, ukázalo se, že také zpomaluje proces stárnutí. Nyní se podařilo dokázat, že účinkuje i u hlodavců. Je to velký objev, protože je to vůbec poprvé, kdy se něco takového podařilo realizovat u savců.
Studii zároveň doprovází článek dvou významných odborníků na výzkum procesu stárnutí Matta Kaeberleina a Briana K. Kennedyho z univerzity ve Washingtonu. Na otázku, zda tento objev může být prvním krokem k dlouhověkosti u lidí, odpovídají, že docela dobře může. Hned v úvodu ovšem varují případné zájemce, kteří by si užíváním Rapamycinu chtěli prodloužit život. „Potenciální imunosupresivní účinky této látky jsou samy o sobě dostatečným důvodem k opatrnosti,“ říkají.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.