Nepodceňujte riziko, slunce může váš zrak trvale poškodit
Téměř všichni lidé si svůj zrak chrání slunečními brýlemi, většina z nich však podléhá mýtu, že čím dražší, tím lepší, čím tmavší skla, tím lepší ochrana, a že jedny brýle stačí na sport i do města.
Prvním mýtem je to, že slunce nemůže zrak trvale poškodit. Není to pravda, dlouhodobé vystavování intenzivnímu slunečnému záření může způsobovat různé druhy nemocí a poškození. Nejzávažnější je rakovina kůže očních víček nebo spojivek, ale slunce může způsobit také šedý zákal. Méně závažným problémem je řezání nebo pálení očí, které se dá řešit aplikací umělých slz. „Při dlouhodobé expozici intenzivnímu slunečnímu záření bez ochrany zraku může dojít k poškození sítnice. Její centrum zvané žlutá skvrna může ztrácet pigment tolik důležitý pro kvalitní vidění. Ve vyšším věku pak vzniká makulární degenerace, což je poškození sítnice, které může vést až ke slepotě. Nevratné poškození zraku může nastat při upřeném pohledu přímo do slunce. Může se stát, že se poškodí oblast nejostřejšího vidění a na sítnici vznikne jizva,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Další mylná informace, která je velice rozšířená je, že čím jsou skla brýlí tmavší, tím jsou brýle bezpečnější. Ani to není pravda. Důležitý je zejména UV filtr, který však nesouvisí s barvou brýlových čoček. UV filtr by měl být v plném rozsahu spektra UV záření 400 a méně. Naopak tmavé brýle můžou být pro oko škodlivé, protože je více namáháno, dochází k rozšíření zornice a tím také do oka proniká více škodlivých paprsků, pokud není UV filtr kvalitní.
Před nákupem brýlí by si každý měl uvědomit, k čemu bude brýle používat. Jestli na sport, k řízení auta, nebo na běžné nošení jako módní doplněk. Kategorie barevného filtru jsou označeny od nuly do čtyř a tato hodnota vyjadřuje prostupnost světla. Kategorie 0 je čirá nebo mírně zbarvená a brýle jsou určené pro sport, turistiku nebo běžné práce venku a nosí se i při oblačném počasí. Žlutě zabarvené čočky řadíme do kategorie 1 a stejně jako u první kategorie jsou vhodné na sport. Měly by být používané při polojasném počasí. Číslem 2 jsou označovány brýle pro běžné denní nošení. Nejvíce lidí používá brýle z kategorie 3, které se nosí při silném slunci a jsou vhodné také k moři. Pro extrémní sporty nebo při pobytu v horách je lepší pořídit si brýle z kategorie 4. Takové brýle však nejsou dobré při řízení automobilu.
Ani vysoká cena brýlí vám nezaručí kvalitu, která váš zrak ochrání, jak se mnozí lidé domnívají. „V očních optikách je běžně možné požádat o změření UV filtru a stupně zabarvení slunečních brýlových čoček. Doporučuji to zejména u brýlí, které jsou zakoupené v jiném obchodě než v renomované oční optice,“ doporučila Kateřina Tyx. Brýle by měly dobře sedět, netlačit ani na spánku ani za ušima a v žádném případě by se neměly řasy dotýkat skel.
Vložit komentář