Nekvalitní sluneční brýle škodí zraku víc, než oči bez brýlí

Věděli jste, že sluneční brýle jsou jedním z nejnapodobovanějších typů módních doplňků? Obchod s falzifikáty je proto pořádně výnosný byznys. Okradení zákazníci pak často za nemalou cenu dostanou kvalitu, která se s originálem nedá srovnávat. A v případě slunečních brýlí platí, že nekvalitní ochrana očí může být pro náš zrak dokonce nebezpečnější, než kdybyste nenosili brýle vůbec. Podle jakých znaků poznáte originál od falzifikátu, radí odborníci z e-shopu VašeČočky.cz, který sluneční brýle od 13 nejoblíbenějších světových značek prodává s garancí pravosti.


Existují zákazníci, kteří padělky přímo vyhledávají. Za trendy look a obdivné pohledy kolemjdoucích ale můžete zaplatit zdravím svých očí. I když v dnešní době už brýlové čočky bez UV filtru prakticky neexistují, a to ani u falzifikátů, jistotu, že kupujete brýle s dostatečnou ochranou, můžete mít pouze u ověřených výrobců.

Panuje mylná představa, že čím tmavší skla, tím lepší ochrana pro oči. „Část čočky, kde je UV filtr, je průhledná, od zabarvení se neodvíjí. Brýle s tmavými skly a nízkým UV filtrem mohou i ublížit, protože se vám kvůli tmavé barvě rozšíří panenky a do oka tak pronikne více škodlivého záření,“ varuje Daniel Szarvas, optometrista VašeČočky.cz. Nosit sluneční brýle se špatnou ochranou tedy může být nebezpečnější, než nenosit brýle vůbec.

Podle jakých kritérií tedy poznat originál od padělku? Značka od značky se samozřejmě liší, existují ale obecná pravidla, která platí víceméně pro všechny světové designéry.

Cena a původ

„Jedinou 100% cestou, jak se padělkům vyhnout, je nakupovat u ověřených certifikovaných prodejců. Pokud jde o e-shopy, čtěte si hodnocení na srovnávačích e-shopů. V orientaci vám pomůže i cena. Originální sluneční brýle od světových značek se pohybují v řádu tisíců korun. A to i na e-shopech, kde jsou ceny často až o 50 % nižší než v kamenných prodejnách. Pokud někde objevíte “značkové” brýle za pár stovek, raději je tam nechte,” radí Tomáš Bártek.

Balení

Ověření prodejci jako např. VašeČočky.cz vám dodají sluneční brýle v originálním balení spolu s certifikátem pravosti. Brýle vám přijdou většinou v papírové krabičce, na které je nálepka s čárovým kódem, název výrobce a název (číslo) modelu. Krabička zpravidla obsahuje (většinou kožené) pouzdro, samotné brýle, čistící hadřík a brožuru. To vše by mělo být opatřené logem. Logo by nemělo jít setřít ani seškrábat, často bývá vyražené. Pozor si dejte i na provedení, barvy, materiály a proporce, vše by mělo vypadat tak, jak byste u značkového zboží očekávali. V brožuře nejsou chyby a překlepy.

Skla brýlí

Skla značkových brýlí samozřejmě musí na první pohled působit naprosto čistě a nejevit známky poškrábání či jakéhokoli jiného poškození. Jsou vždy opatřena logem výrobce, zpravidla ho najdete na pravém skle. Logo by mělo působit esteticky a být vryté ve skle, aby nešlo seškrábat nebo jinak mechanicky poškodit. Na skle často bývá také samolepka s logem. Ta by měla jít snadno sloupnout a nezanechat po sobě stopy lepidla. Padělané brýle také mají často čočky vyrobené z plastu, což poznáte, jakmile si je nasadíte. Přes plast se vidění zdá lehce neostré.

Stranice brýlí

Zaměřte se také na vnitřní strany nožiček brýlí. Na té levé byste měli vždy najít číselné označení modelu, barvy a velikosti, na pravé bývá původ, odkud brýle pochází, např. Made in Italy nebo Hand Made in Italy (většina designérů vyrábí právě v Itálii, Ray-Ban nebo Oakley pochází z USA). I tyto informace musí být čitelné a neobsahovat žádné chyby nebo neznámé znaky. Na venkovní straně stranic bývá vyobrazené logo značky. Nejčastěji je do materiálu vlisováno, u některých modelů je ale použito i jiných technik. Vždy je ostré, nestírá se. Iniciály značky bývají často vryty i na nosnicích brýlí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.