Nesprávné používání kontaktních čoček může vést až ke ztrátě zraku

Kontaktní čočky jsou bezpečným pomocníkem na cestě za ostřížím zrakem, nedocenitelné jsou napřiklad při sportu. S jejich používáním se ale pojí pravidla nošení a správné hygieny. Neopatrné zacházení a zanedbání údržby jsou přitom velmi častými prohřešky, ať už vznikají z nevědomosti nebo z nedbalosti. Na co si dát při nošení kontaktních čoček pozor a k čemu může vést nedodržování rad odborníků, vysvětluje Lucie Macháčková, optometristka společnosti Lentiamo.

„Podle zkušeností našich optometristů více než polovina nositelů kontaktních čoček připouští občasné prohřešky v péči o čočky. Následky špatného zacházení mohou být krátkodobého charakteru, jako je nepříjemný pocit při nošení čoček, řezání a pálení očí, zhoršení kvality vidění přes čočku, záněty spojivek, víček nebo rohovky. Pokud ale majitel pokračuje ve špatných návycích, může dojít i ke ztrátě zraku,” vysvětluje odbornice. A jak správně pečovat o čočky?

Nové čočky vždy konzultujte s odborníkem a choďte na pravidelné prohlídky

Při výběru jakékoli korekce je nutné znát mnoho parametrů jako zakřivení rohovky oka, průměr a ohniskovou vzdálenost. Pravděpodobnost, že čočky zakoupené bez konzultace nebudou sedět, je proto vysoká. Před prvním nošením čoček je proto vždy nutné zajít k optometristovi na odborné vyšetření a aplikaci čoček. Odborník přesně určí, které čočky vám vyhovují z hlediska materiálu, velikosti i typu, a naučí, jak je správně nasadit a vyndat.

Specifikem jsou podle Lucie Macháčkové tzv. e-shopoví pacienti. „Každému zákazníkovi našeho e-shopu přijde email s nabídkou kontroly zdarma v některé z našich optik, ale využije ji jen asi 10 %. Takže procento objevených patologií je samozřejmě minimální oproti realitě. Ze zákazníků, kteří na kontrolu opravdu přijdou, má velké procento nález neovaskularizace. Vředy a akantaméby jsou spíše vzácné,” konstatuje.

Koupí čoček cesta za lepším zrakem nekončí. Kontrolní vyšetření doporučují odborníci provádět 2x ročně. Oči se mění a původně ideální čočky už po nějaké době nemusí vyhovovat. Optometrista dokáže odhalit problém v době, kdy ještě vůbec netušíte, že nějaký přichází. Včas odhalená komplikace pak dokáže předejít vážným potížím.

Hygiena rukou i pouzdra na čočky je základ

S čočkami, pouzdrem i roztokem je nutné zacházet tak, aby bakterie a další nečistoty neměly příležitost je kontaminovat. Před jakoukoli manipulací s čočkami si proto důkladně umýjte ruce mýdlem a osušte.

Pouzdro s roztokem by nemělo zůstávat otevřené příliš dlouho, i ve vzduchu se pohybuje spousta částeček, které mohou jeho funkci znehodnotit. Nedoporučuje se také jeho vytírání kapesníčkem, pouzdro nechte jen volně vyschnout dnem vzhůru.

Někteří „čočkaři” stejné pouzdro používají i několik let, odborníci ho ale kvůli kontaminaci bakteriemi doporučují měnit alespoň jednou za měsíc. Zanedbání výměny pouzdra může vést ke komplikacím a v horších případech i rohovkovému vředu. Zánět vzniká při defektu povrchové vrstvy rohovky a následným proniknutím infekce do jejích hlubších vrstev. Vřed se navíc velmi často hojí jizvou, která následně brání vidění.

Poctivě vyměňujte roztok a používejte dostatečné množství

Dolít roztok místo toho, aby se zbytek vylil a použil se nový? To je chyba, které se pravděpodobně dopouští více než polovina uživatelů kontaktních čoček. Čočky se do roztoku ukládají z důvodu jeho sterility – pokud nedochází k výměně, ale jen jeho dolévání, o sterilitě už se dá mluvit jen těžko.

Další chybou je použití nedostatečného množství roztoku. Čočka by v něm vždy měla být ponořena, aby nedošlo k jejímu osychání. Oschlá čočka v oku dře a může dojít i k poškrábání rohovky. Důležitým faktorem je hlídání doby expirace roztoku – po vypršení doby použitelnosti už roztok nemusí zajistit likvidaci všech patogenů a pravděpodobnost zanesení infekce do oka se zvyšuje.

Dalším prohřeškem je nahrazení roztoku obyčejnou vodou. „Setkáváme se s případy, kdy si majitelé i na krátkou dobu čočky uskladnili do obyčejné vody nebo si je v ní omyli. Ve vodě mohou čočky nabobtnat a dochází k jejich poškození. Voda proto nemůže rozhodně nahrazovat specializovaný dezinfekční roztok,” varuje optometristka.

Nepřekračujte expirační dobu čoček

Používáte čočky delší dobu, než uvádí výrobce? Pozor na to. Jakmile totiž jednou vyndáte čočky z blistru, stárnou. A to, i když je necháte v roztoku. S každým dnem navíc se na čočce tvoří více usazenin a zvyšuje se tak riziko zanesení infekce. Po uplynutí doby použitelnosti také čočka přestává propouštět kyslík na rohovku. Na čočkách se tedy určitě nevyplatí šetřit. Léčba nepříjemných onemocnění, které překračování doby trvanlivosti může způsobit, se může prodražit daleko víc. Stejné je to i s aplikací prošlých čoček, které se občas uživatelé dopouštějí.

Nespěte v čočkách, které k tomu nejsou určené

Čoček pro kontinuální nošení se tento hřích netýká, spaní v ostatních čočkách už ale problém být může. Záleží na délce spánku, z jakého materiálu jsou čočky vyrobeny a v jaké jsou ten den kondici.

Usnete-li na hodinku po obědě, pravděpodobně se nic nestane. Mít čočky v očích celou noc už ale není dobré, zvláště pokud používáte ty hydrogelové. Naproti tomu silikon-hydrogelové propouští více kyslíku a oči by tak měly být ráno v pořádku. Na přespávání se hodí nicméně pouze ty čočky, které jsou na to určeny, a je to na nich uvedeno výrobcem.

Nasadíte-li si čočky pár hodin před usnutím a byli jste celou dobu doma, je menší šance, že se vám do oka dostanou nečistoty, než když na sobě máte čočky od rána a celý den se pohybujete např. v prašném prostředí. V každém případě hned po probuzení čočky vyndejte, dejte je do pouzdra s roztokem a oči ošetřete zklidňujícími kapkami.

Většina závažných očních komplikací vzniklých nesprávným nošením kontaktních čoček má bohužel relativně pomalý nástup a samotným pacientem je často neroznatelná v časné fázi. Proto apelujeme na pravidelné kontroly u optometristů, abychom byli schopni počínající problém s pomocí oftalmologa řešit. Často když pacient přichází sám v důsledku pociťované bolesti a nekomfortu, jsou už tyto nálezy ve stádiu nevratného poškození oka. Mnoha zmíněným problémům je možné vyvarovat se tím, že budete nosit jednodenní kontaktní čočky.

Foto: Ingimage

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.