V Brně se objeví metoda DMI, která pomáhá dětem s mozkovou obrnou

Dětem s vrozeným neurologickým onemocněním, genetickými vadami či se získanými poruchami po vážných úrazech pomáhají česká neurorehabilitační centra. Zkušenosti multidisciplinárních týmů složených z fyzioterapeutů, ergoterapeutů a dalších odborníků na dětskou rehabilitaci obohacují mezinárodně uznávané metody, k jejichž výkonu je potřeba získat kvalifikaci absolvováním kurzů u nás či v zahraničí. A právě v Brně se rozšíří neurorehilitační centrum Sarema o novou metodu DMI (Dynamic Movement intervention) pocházející z USA.

„V brněnském centru pomáháme dětem s různými typy kombinovaných postižení a jsem velmi pyšná, že se snažíme našim klientům nabízet stále nové služby, které posouvají náš fyzioterapeutický směr zase o krok dál. Klient tak u nás dostane vždy něco nového, protože rozmanitost v oboru je více než žádaná. A já jsem moc ráda, že Sarema na této důležitosti staví. Metodu DMI nyní začínáme začleňovat do intenzivních terapií u prvních klientů a už sklízí své úspěchy,“ uvedla Radana Tichá, vedoucí pobočky Sarema Brno.

DMI je mezinárodně uznávaná terapeutická technika, která pomáhá dětem ve 33 státech USA a 35 zemích světa. „Vzdělávání je pro nás fyzioterapeuty nesmírně důležité a jsme rádi, že metodu DMI můžeme našim pacientům v Brně nabídnout, integrovat ji do současných terapií a sledovat její pozitivní vliv na kvalitu života dětských pacientů,“ neskrývá nadšení první a prozatím jediná certifikovaná Češka, fyzioterapeutka Karolína Hrochová z Centra Sarema.

Pokroky díky gravitaci

DMI umožňuje dětem dosáhnout jejich vývojových pohybových milníků díky stimulaci neuroplasticity, která vede k vytváření nových neuronálních spojení a dlouhodobých změn ve vyvíjejícím se mozku. Díky tomu z ní může těžit každé dítě bez ohledu na úroveň kognice a rozsah neurologického poškození. Jejím cílem je vyvolat u dítěte specifickou aktivní motorickou odezvu na dynamické cvičení a zlepšit automatické posturální reakce, které vedou k dosažení vývojových milníků. Základem je poskytnout dítěti nové smyslové a motorické výzvy k dosažení nejvyšší úrovně jeho dovedností, které zahrnují pohyb proti gravitaci, postupné snižování fyzické opory terapeuta, provokaci požadovaných pohybů a posturální výzvy.

„Schopnost udržet naše tělo vzpřímené proti silám gravitace vyžaduje vstup několika smyslových systémů, jako sílu a koordinaci. Metoda DMI se snaží tyto systémy co nejvíce oslovit a pomoci dětem získat kontrolu nad držením svého těla od hlavy až k patě stejně tak, jako k tomu dochází během fyziologického vývoje,“ přibližuje fyzioterapeutka Karolína Hrochová.

Foto: Ingimage

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.