Neustávající bolest žaludku

Otázka

Ráda bych se zeptala na něco kolem bolesti břicha – žaludku, mám už cca 2 měsíce problémy se žaludkem, byla jsem na gastroskopii, kde mi po zákroku bylo sděleno, že žaludek mám v naprostém pořádku, byl proveden test na žaludeční bakterie, ale výsledek negativní, stejně tak jako sono slinivky, žlučníku, sliznice, jater, ledvin, žlučovodů. Poté jsem absolvovala PHmetrii, kde mi zjistili trochu zvýšené hodnoty v kyselosti žaludku, prý ale v normě.

Odpověď

Prostřídala jsem už několik léků jako např. Nolpaza, Ganaton, Pantoprazol, Ranisan, nic z toho mi ale nepomáhá. Žaludek mě bolí nepřetržitě, ale po jídle se bolest stupňuje (po každém jídle) a v noci se budím bolestí. Je mi 19 let, vážím 47 kg a měřím cca 168 cm. Bohužel mi přijde, že ani lékaři si neví rady. Ráda bych znala Váš názor i přes to, že po internetových stránkách lze těžko určit diagnózu. Děkuji předem.

MUDr. Marta Šimůnková:
Váš hlavní problém je podváha (BMI 16,7), což je samo o sobě velmi vysoké zdravotní riziko. V souvislosti s potížemi se žaludkem – ruku na srdce – budí podezření na poruchu příjmu potravy: mentální anorexii nebo mentální bulimii. Pochopitelně bez vyšetření nelze stanovit diagnózu, ale váš stav vyžaduje lékařskou intervenci po důkladném celkovém vyšetření, a to nejen žaludku.