Nevysvětlitelné bolesti zad

Otázka

Dobrý den, je mi 35 let a má bolest začala asi před pěti lety, myslím, že od spaní na gauči. Asi rok jsem spal mimo ložnici. Narodil se nám syn, a abych se vyspal do práce, spal jsem na něm od pondělí do pátku, většinou na levém boku. Už ani nepamatuji den, kdy jsem bolest necítil. Funguji stejně jako bez bolesti, ale mám dny, kdy mě bolest opravdu položí, a nefunguji.

Odpověď

Při práci ji tolik necítím, ale jakmile si sednu nebo jdu spát, začnou muka. Při vstávání mám bolesti celého těla i končetin, dlaně oteklé. Největší bolest je v pravém rohu čela a je spojená s bolestí za krkem, pod lopatkou, vše na pravé straně. Před dvěma lety jsem absolvoval CT, magnetickou rezonanci, lumbálku, rentgen páteře. Problém je v tom, že jakmile řeknu, že mám všechna tato vyšetření za sebou a bez nálezu, nikdo mě dál neléčí. Byl jsem poslán k psychologovi, na rehabilitace, navštívil jsem 3 neurology. Nález z rentgenu vypovídá jedině o tom, že mám mírně zakřivenou páteř na pravou stranu. Neuroložka říká, že v tom má bolest není, že takto zakřivenou páteř má skoro každý. Bolesti mám větší a větší. Rozšiřují se do zad, a pokud se jich nezbavím teď, dokud jsem mladší, ve stáří to už asi nezvládnu. Díky za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Vyšetření, která jste absolvoval, vyloučila tzv. „organickou“ příčinu bolestí – tj. třeba nádor, zánět, odchylky v postavení obratlů apod. Vaše potíže tedy zřejmě budou funkčního charakteru, kdy jsou všechny nálezy v pořádku, ale bolest trvá. Optimální by bylo vyhledat Centrum (ordinaci) pro léčbu bolestivých stavů, kde se na podobné potíže specializují a přistupují k pacientovi komplexně (na léčbě se podílí i více odborníků – je-li třeba). Tyto ordinace bývají u větších nemocnic nebo poliklinik.