Novinky.cz: Vědci vytvořili sloučeninu, která může léčit AIDS

Čeští vědci ve spolupráci s kolegy z Německa vytvořili unikátní sloučeninu, která by mohla pomoci v boji proti AIDS. Informaci dnes přinesl server Novinky.cz. Vývoj léku, který by mohl zamezit množení viru HIV v těle, je zatím v samém počátku, přesto přináší výrazný vědecký pokrok, uvedl server.

Na projektu pracuje výzkumný tým tří ústavů Akademie věd ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a univerzitou v Heidelbergu. „Máme v ruce sloučeninu, která má potenciál stát se lékem proti AIDS,“ řekla vedoucí týmu Pavlína Řezáčová z Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu molekulární genetiky AV ČR.
Léky, které dokážou zamezit množení HIV v těle, již sice existují, virus se ale umí těmto lékům přizpůsobit a po čase se vůči nim stane odolný. Zmutovaný virus se pak dále šíří, napadá bílé krvinky, a ničí tak imunitu nositele. Nemoc AIDS se dále rozvíjí.
Server uvedl, že vědci vytvořili sloučeninu boru, vodíku, uhlíku a kobaltu, která dokáže blokovat bílkovinu zodpovědnou za množení viru, a to zcela odlišným způsobem než dosud známé léky. Díky těmto sloučeninám, které připravil tým Bohumíra Grünera v Ústavu anorganické chemie AV ČR, se nemůže vytvořit dostatek virů na likvidaci bílých krvinek. Látka navíc blokuje bílkovinu i u zmutovaných rezistenčních virů.
Výzkum je sice na samotném počátku, podle Řezáčové lze už ale nyní tvrdit, že látka by mohla být účinná proti všem rezistenčním virům, které se v současnosti v populaci šíří. Není prý ale možné vyloučit, že si virus proti sloučenině nevyvine rezistenci v budoucnosti.
Účinnost látky proti AIDS musí v budoucnu prokázat řada dalších výzkumů a klinických testů. Zatím nejsou známy vedlejší účinky sloučeniny ani další podrobnosti.
Akademie věd nyní zřejmě nabídne svůj projekt některé z farmaceutických firem, které by mohly mít zájem na dalším vývoji.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.