Novinky pro snadnější život s handicapem představí INSPO 2015

Již patnáctý ročník konference INSPO zaměřené na informační a komunikační technologie pro osoby se specifickými potřebami představí novinky, které usnadní život lidem s nejrůznějšími zdravotními handicapy.


Na konferenci zazní na třicet přednášek, bude předána cena Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením, vyhlášeni budou také výherci literární soutěže Internet a můj handicap. Na to vše a mnoho dalšího se mohou účastníci těšit.

Program zahájí prezentace případové studie společnosti 3Dees, která s využitím technologie 3D tisku zhotovila krycí část protézy pro hokejistu Romana Bernata. Tuto technologii umožňující vysokou míru individualizace výroby využila také společnost Medicton group ke zhotovení speciálních brýlí, které potřebovala v projektu Sledování očních pohybů pro diagnostiku v neurovědách, jehož výsledky představí hned po 3Dees.

Mapy usnadní bezbariérové cestování

Vozíčkáře, kteří rádi cestují, jistě zaujme projekt Mapy bez bariér. Cílem projektu Konta Bariéry je soustředit všechny kvalitní údaje o přístupnosti z celé ČR a vložit je do Jednotného úložiště přístupnosti, kde budou v jednotném a hlavně strojově čitelném formátu zdarma přístupné všem. Seznam.cz poté údaje využije pro novou mapu přístupnosti na Mapy.cz a informace se tak rázem dostane k široké veřejnosti a do mobilních zařízení.

Na Mapy bez bariér naváží prezentace projektů Vozejkmap a Disway, které se již úspěšně rozvíjejí a data o přístupnosti míst ověřují sami vozíčkáři.

Další pohledy na řešení přístupnosti nabídne Ricardo Garcia ze španělské organizace Ilunion, a to popisem tří příkladů, jak osoby se specifickými potřebami mohou využít informační a komunikační technologie.

Noví pomocníci pro všechny

Informační technologie mohou být efektivním nástrojem i při získávání financí na projekty neziskovek, jak potvrdí prezentace crowdfundingového portálu Hithit.cz a poté i Nadace Vodafone. Ta pro žadatele o grantovou podporu v programu Vpohybu přidala v posledním roce podmínku, že projekt musí nejdříve získat alespoň 50 000 Kč od veřejnosti na hithit.cz.

Účastníci se zrakovým postižením si nenechají ujít jednání odpolední sekce Přístupnost (nejen) webu. Dozvědí se například, s čím jim může pomoci a s čím nikoli kamera v mobilu, seznámí se s hlasovou asistentkou Antelli či s portálem Friendly Vox, kde mají nevidomí přednost.

Sekce zaměřená na vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením představí inspirativní příklady dobré praxe z různých oblastí.

V sekci ICT pro osoby se sluchovým postižením se účastníci seznámí s projekty, které zajišťují online tlumočení do znakového jazyka či simultánní přepis mluvené řeči. Dozvědí se, jak lze využít hlasové vyhledávání Google pro automatický přepis mluvené řeči. Uživatele znakového jazyka bude zajímat mezinárodní internetový slovník znakových jazyků Spreadthesign a širší publikum zaujme přednáška o připravovaných službách pro osoby se specifickými potřebami v televizním vysílání s vysokým rozlišením.

Sály se plní, nezapomeňte na registraci

Přednášky ve všech jednacích sálech budou tlumočeny do znakového jazyka a simultánně přepisovány s tím, že přepis bude možné sledovat na plátně nebo zapůjčených tabletech. Tablety je možné přepnout také na sledování prezentace, což využijí slabozrací účastníci. Ze všech přednášek pořídí středisko Teiresiás videozáznamy, obsahující vedle prezentace pohledy na řečníka a na tlumočníka do znakového jazyka a navíc ještě simultánní přepis přednášky.

Tato konference plná přednášek a zajímavých projektů proběhne už 28. března v pražském Kongresovém centru. Účast je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Účastníci, kteří mají průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma. Na konferenci je nutné se zaregistrovat, a to na oficiálním webu konference www.inspo.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.